SEZON SONU HESAPLARI

Kitleleri peşinden sürükleyen futbol, iş insanlarını da etkisi altına almış durumda. Ancak çoğu, son zamanlarda futbolda bir keyifsizlik iklimi olduğunu düşünüyor. Maç izlemek için eskisi kadar sık stadyuma gitmiyorlar. Bunun nedenleri ise değişiyor: Kimi Passolig uygulamasından kimi maçlarda edilen küfürlerden kimi de futbolun ayrıştırıcı etkisinden rahatsız. Statlara ilgi azalsa da renklere olan tutku halen devam ediyor. CEO’ların hepsi gönül verdikleri takımın bu yıl şampiyon olmasını istiyor.

27.04.2015 12:34:190
Paylaş Tweet Paylaş
SEZON SONU HESAPLARI
Son dönemlerde Türkiye futbolunda yaşanan gerginlikler statlara olan ilgiyi azaltıyor. Pek çok insan gibi CEO’lar da futbolu yakından takip ediyor. Ancak iş dünyasının önde gelen isimleri, maç izlemek için stadyuma eskiden olduğu kadar sık gitmiyor. Örneğin, futbolun gittikçe keyifsiz bir hal aldığını söyleyen Uludağ İçecek İcra Kurulu Üyesi Ömer Kızıl, statlarda edilen küfürler ve kavgalar nedeniyle oğluyla maça gitmeye çekiniyor. Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, futbolun insanları ayrıştığını düşündüğü için bu spordan soğuduğunu belirtiyor. Terteks Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ise Passolig uygulaması nedeniyle maça gitmek istemiyor. Tüm bu iklime rağmen renklere olan tutku azalmış değil. Görüştüğümüz CEO’ların hepsi tuttukları takımın şampiyon olacağını söylüyor. Stada gitme oranı azalsa da maçlar televizyondan takip ediliyor, pozisyon zamanlarında totemler yapılıyor. Örneğin Index Grup CEO’su Erol Bilecik, “Zaman zaman totem yaparak maçın gidişatında maçı izleyen misafirlerden oturum yerlerini değiştirmelerini rica ediyoruz” diyor. İş dünyasından yöneticiler, tuttukları takımlarla ilgili düşüncelerini Capital’e anlattı: 
“FUTBOLDAN SOĞUDUM” Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Said Kavurmacı, Beşiktaşlı iş insanlarından. Ancak son zamanlarda futbolun insanları gerginleşmesinden rahatsız olduğu için maçları eskisi gibi yakından takip etmiyor. En son üç yıl önce stadyuma gittiğini belirten Kavurmacı, son birkaç yıldır 90 dakikasını izlediği futbol müsabakası olmadığını söylüyor. Kavurmacı’nın en beğendiği teknik direktör Slaven Biliç. En sevdiği futbolcu ise Beşiktaş’ın gözde oyuncusu Demba Ba. Maçları takip etmese de taraftarı olduğu takımın, bu yıl şampiyon olmasını umuyor. Yönetimi ve teknik direktörüyle Beşiktaş’ın ligin en çalışkan takımı olduğunu ifade eden Kavurmacı, futbol ve takımı hakkındaki düşüncelerini şöyle anlatıyor: “Maalesef son birkaç yıldır futbolu takip etmeyi bıraktım. Ülkemizin ve dünyanın iklimi gergin… Bu gergin iklimde futbolun insanları dostluk ve kardeşlikle birleştirmesi gereken en önemli spor aktivitelerinden olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak tam tersine kavgaya ve ayrışmaya sürükleyen bir spor dalı olmaya doğru gidiyor. Hemen hemen tüm futbol kulüp yöneticilerinin de buna çanak tuttuğunu, değişmesinin de istenmediğini gördükçe futboldan soğudum. Son birkaç yıldır 90 dakikasını seyrettiğim futbol müsabakası olmadı. En son üç yıl önce stadyuma maç seyretmeye gittim. Halbuki Beşiktaş’ımızın 100’ncü yılında, yani 2003’te loca alıp neredeyse iç sahadaki tüm maçlarına gitmiştim. O yıl takımın başında Sayın Mircea Lucescu, kulübün başında ise saygın işadamı arkadaşımız Serdar Bilgili vardı. Futboldaki yozlaşma benim açımdan bir taraftan çok faydalı da oldu. Zira maç için her hafta ayırdığım yaklaşık 5-6 saatlik zamanı sosyal hayatıma, aileme ait zamana ekleyince çok daha faydalı değerlendirmiş oldum.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz