"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"

Saim Yüksel, iş hayatına 1984’te dekorasyon sektöründe çırak olarak başlıyor. Kalfalık ve ustalık derken 2001 yılında Paşa Alçı’yı kuran Yüksel’in iş hayatındaki en önemli dönüm noktası ise 2008’de gerçekleşiyor. Paşa Söve ile birlikte kendi imalathanelerini kurduklarını ve yola Paşa Yapı olarak devam ettiklerini belirten Yüksel, “Daha önceleri müşteriye karşı siparişleri yetiştirmekte zorluklar yaşarken Paşa Söve ile bu sorun ortadan kalkmış oldu. İsmimizin değeri kat be kat arttı” diyor. Şirketin başarısında ekiplerinin önemli payının altını çizen Yüksel, kimseyi “eleman” olarak görmediklerini belirtiyor. Başarılarının sırrını bu yaklaşım sayesinde tüm çalışanların şirketi kendi işi gibi sahiplenmesi olarak açıklıyor.

9.09.2015 15:33:470
Paylaş Tweet Paylaş
"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"

“Keşke yapsaydım” veya “İyi ki yapmışım” dediğiniz neler oldu ? 
Keşke yapsaydım dediğim pek bir şey olmadı. Hayatta yaptığım işten ve yaşadıklarımdan pişman olmadım. Yaşanması gerekenler yaşanmıştır diye düşünürüm hep. Ancak iyi ki yapmışım dediğim şeyler çok oldu. Örneğin iyi ki böyle bir şirketi hayata geçirmişiz ve onlarca kişiye iş imkanı vermişiz. Çabamız sadece şirket büyütmek ve kendi işlerimizi yoluna koymak değil, bu şirket sayesinde onlarca hatta yüzlerce kişiye ulaşabilmek. Bunu da başardığımızı görerek gururlanıyorum. İşte bu yüzden bu şirketi iyi ki hayata geçirmişiz diyebiliyorum.

Dekorasyon  sürekli değişir
törünün genel durumunu nasıl görüyorsunuz? Sektörel sıkıntılar var mı? Dekorasyon, her zaman değişime uğrayan ve gelişen bir sektördür. Ayakta kalabilmek için bu gelişmeleri ve yenilikleri takip edip uygulamak gerekiyor. Bu yenilikleri uygulamak adına da sektör devamlı olarak rekabet halinde. Bu rekabet iyi anlamda olduğunda herkese fayda sağlar. Ancak günümüz rekabetinde şöyle bir fark var; o da rekabetin kalite ve yenilik anlamında değil, fiyatlarda yaşanması. Böyle olunca maalesef rekabetin kimseye faydası dokunmuyor. Ucuz işin kalitesi de ucuz olduğu için yaşanan rekabetten ne müşteri ne de işi yapan kazanıyor. Sektörümüzün temel sıkıntısı işte bu tarz rekabettir. Bu anlamda sabit bir mekanı olmayan, seyyar ve sigortasız çalışanlara daha ucuza iş yaptırmak yerine, yeri ve mekanı belli, muhatap alacağın kimseyi bildiğin ve sigortalı ustaların çalıştığı firmaları tercih etmek gerekir diye düşünüyorum. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz