"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"

Saim Yüksel, iş hayatına 1984’te dekorasyon sektöründe çırak olarak başlıyor. Kalfalık ve ustalık derken 2001 yılında Paşa Alçı’yı kuran Yüksel’in iş hayatındaki en önemli dönüm noktası ise 2008’de gerçekleşiyor. Paşa Söve ile birlikte kendi imalathanelerini kurduklarını ve yola Paşa Yapı olarak devam ettiklerini belirten Yüksel, “Daha önceleri müşteriye karşı siparişleri yetiştirmekte zorluklar yaşarken Paşa Söve ile bu sorun ortadan kalkmış oldu. İsmimizin değeri kat be kat arttı” diyor. Şirketin başarısında ekiplerinin önemli payının altını çizen Yüksel, kimseyi “eleman” olarak görmediklerini belirtiyor. Başarılarının sırrını bu yaklaşım sayesinde tüm çalışanların şirketi kendi işi gibi sahiplenmesi olarak açıklıyor.

9.09.2015 15:33:470
Paylaş Tweet Paylaş
"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"
Paşa Yapı, 2001 yılında kurulan ve dekorasyon sektöründe faaliyet gösteren bir firma. Dış mekan ve iç mekanda anahtar teslim işler yapan firma, dekorasyon denilince akla gelen her türlü faaliyeti profesyonel olarak gerçekleştiriyor. Paşa Yapı’nın kurucusu Saim Yüksel ise bu işlere çırak olarak çekirdekten başlamış bir isim. Hayatta yaptığı en önemli işlerden birinin Paşa Yapı’yı kurmak olduğunu ifade eden Yüksel, “Böylece sadece kendimizin ekmek yediği değil, insanlara da ekmek yediren bir işleyişin adımlarını atmış olduk” diyor. Dekorasyon sektöründe en önemli hususlardan birisinin işe sahip çıkmak ve benimsemek olduğunun altını çizen Yüksel, iş ahlakının ve disiplinin de kendileri için çok önemli olduğunu vurguluyor. Yüksel, ekonomideki genel gidişata ilişkin olarak ise en büyük problemin yaşanan iyi gidişin halka yansımaması olduğunu belirtiyor. Yüksel, yaşanan refahın bankalara bağlı olarak yaşandığı görüşünü savunuyor. 

Paşa Alçı’nın kuruluş hikayesini anlatır mısınız? 
Fikir nasıl ortaya çıktı ve süreç nasıl gelişti? 1984’te çırak olarak başladığım bu sektördeki amacım kendimi geliştirip bu işin erbabı olmaktı. Nitekim çıraklıktan sonra kalfalık ve ustalık dönemlerini geçirerek bu işlerin içerisinde yoğruldum. 2001 yılına geldiğimizde sektöründe önemli bir yere sahip olduğumuzu gördük ve Paşa Alçı Dekorasyon adlı şirketimizi kurduk. Böylece sadece kendimizin ekmek yediği değil, insanlara da ekmek yediren bir işleyişin adımlarını atmış olduk.
Paşa Alçı’dan Paşa Yapı’ya dönüşüm ne zaman ve nasıl oldu?
Paşa Alçı olarak faaliyetimizi devam ettirirken sektördeki bazı açıklıkları fark edip gelişimimizi bu yöne kaydırmayı hedefledik. Yıllardır birçok firmaya bölge bayiliği yapmış olan firmamız, imalatı da kendi bünyesine alarak önemli bir adım attı. Bu doğrultuda 2008 yılında Paşa Söve’yi faaliyete sokarak Paşa Yapı olarak devam etmeyi uygun gördük. Paşa Yapı olarak kendi söve imalathanemizi kurmamız, müşteriye hızlı ve kolay çözüm sunmakta ve zamanında malzeme tedarik etmekte önemli bir basamak oldu.
~
Kuruluşunuzdan bu yana şirketin gelişimi ve büyümesinin arkasındaki en önemli faktörler nelerdir?
 Öncelikle müşteriye karşı güleryüz ve kaliteden ödün vermemeyi kendimize ilke edindik. Bu doğrultuda zaten başarı kendiliğinden geldi. Kurmuş olduğumuz ekibimizi de bu konuda eğittik ve şirketimizin genel prensibi haline getirdik. Diğer yandan bizim için “eleman” kavramı yoktur. Biz her çalışan arkadaşımızı şirketimizin bir parçası olarak görür, dertleriyle dertlenir, sevinçleriyle seviniriz. Böyle olunca da iş arkadaşlarımız kendilerini eleman olarak görmüyor, burayı da kendi iş yerleri olarak görüyorlar. Teknik ekip ve usta arkadaşlarımızın koordineli çalışması ve iş becerileri başarıyı ve müşteri memnuniyetini beraberinde getiriyor. Kazanımlarımızı her zaman işimize yatırdık ve tüm enerjimizi büyümeye verdik. Büyüdükçe sektörün önemli ismi haline geldik. Böylece Paşa Yapı’dan ekmeğini kazanan kişi sayısı her geçen gün arttı. Bu da bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. 
Şu anda ağırlıklı faaliyet alanlarınız nelerdir? 
Dekorasyon denilince akla gelen her türlü faaliyeti profesyonel olarak yapmaktayız. Sektör bizden ne istiyorsa onu müşterilerimize sunmak için çalışıyoruz. Müşteride oluşan “Paşa Yapı bu işi yapar” izlenimini kaybetmek istemiyoruz. O yüzden iç dekorasyon ve dış mekan çalışmalarında iyi ve kaliteli işler çıkarmaya gayret ediyoruz. Dış mekan çalışmalarımızda, ücretsiz keşif ve kısa sürede fiyatlandırmanın yanında 3 boyutlu görsel tasarımı da bünyemize ekleyerek gücümüze güç kattık. Bu sayede müşterilerimiz binalarının nasıl biteceğini 3 boyutlu olarak görüyor ve ona göre gerek gördüğü değişiklikleri yapıp projeyi onaylıyor. İç dekorasyon alanında da bölme duvar çeşitleri, asma tavan çeşitleri, alçı ve boya işlerinin yanında zeminde seramik ve parkeyle de hizmetlerimiz devam ediyor. Genellikle iç cepheyle ilgili anahtar teslimi iş yapmamız müşterilerimize daha cazip geliyor. Bu yüzden işleri tek tek başkalarına vermektense hepsini tek bir muhatap alacağı firmaya vermeyi daha uygun görüyor.
İş hayatında sizi bugünlere taşıyan en önemli değerleriniz neler ? 
En önemli değerlerimin başına ailem ve çalışma arkadaşlarım gelir. Bana her türlü desteği veren sevgili eşim, dostlarım ve zor günlerimde bana destek olmayı sürdüren, kendi iş yeri gibi sahiplenip firmamızı daha ileriye götürmeyi hedefleyen çalışma arkadaşlarıma çok şey borçluyum. Diğer değerlerim de tabi ki disiplin ve iş ahlakıdır. Bu değerlerimden vazgeçmem söz konusu olamaz. Disiplin, her meslekte olması gerektiği gibi bizim mesleğin de olmazsa olmazı. İş ahlakı da disipline paralel olarak devam eden bir olgu. Her işin kendine göre kuralları ve olmazsa olmazları vardır. Bizim işin olmazsa olmazlarından birisi de işe sahip çıkmak ve benimsemek. İş ahlakına ve disipline sahip olan bir firma için başarı kaçınılmazdır. 
İş hayatında en önemli dönüm noktalarınız neler oldu?
Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim dönüm noktamız Paşa Söve olmuştur. Paşa Söve’nin faaliyete geçmesiyle birlikte hem iş hacmi olarak, hem piyasadaki duruşumuz bakımından önemli yol kat ettik. Daha önceleri müşteriye karşı siparişleri yetiştirmekte zorluklar yaşarken Paşa Söve’nin kuruluşundan itibaren bu sorun ortadan kalkmış oldu. Böylelikle müşterilerimize hem hızlı hem de zamanında ve söz verdiğimiz gibi işlerimizi teslim eder olduk. Bu da ismimizin değerini kat be kat arttırdı. Bu yüzden Paşa Söve’yi iş hayatımızın en önemli dönüm noktası olarak görüyoruz.
~
“Keşke yapsaydım” veya “İyi ki yapmışım” dediğiniz neler oldu ? 
Keşke yapsaydım dediğim pek bir şey olmadı. Hayatta yaptığım işten ve yaşadıklarımdan pişman olmadım. Yaşanması gerekenler yaşanmıştır diye düşünürüm hep. Ancak iyi ki yapmışım dediğim şeyler çok oldu. Örneğin iyi ki böyle bir şirketi hayata geçirmişiz ve onlarca kişiye iş imkanı vermişiz. Çabamız sadece şirket büyütmek ve kendi işlerimizi yoluna koymak değil, bu şirket sayesinde onlarca hatta yüzlerce kişiye ulaşabilmek. Bunu da başardığımızı görerek gururlanıyorum. İşte bu yüzden bu şirketi iyi ki hayata geçirmişiz diyebiliyorum.

Dekorasyon  sürekli değişir
törünün genel durumunu nasıl görüyorsunuz? Sektörel sıkıntılar var mı? Dekorasyon, her zaman değişime uğrayan ve gelişen bir sektördür. Ayakta kalabilmek için bu gelişmeleri ve yenilikleri takip edip uygulamak gerekiyor. Bu yenilikleri uygulamak adına da sektör devamlı olarak rekabet halinde. Bu rekabet iyi anlamda olduğunda herkese fayda sağlar. Ancak günümüz rekabetinde şöyle bir fark var; o da rekabetin kalite ve yenilik anlamında değil, fiyatlarda yaşanması. Böyle olunca maalesef rekabetin kimseye faydası dokunmuyor. Ucuz işin kalitesi de ucuz olduğu için yaşanan rekabetten ne müşteri ne de işi yapan kazanıyor. Sektörümüzün temel sıkıntısı işte bu tarz rekabettir. Bu anlamda sabit bir mekanı olmayan, seyyar ve sigortasız çalışanlara daha ucuza iş yaptırmak yerine, yeri ve mekanı belli, muhatap alacağın kimseyi bildiğin ve sigortalı ustaların çalıştığı firmaları tercih etmek gerekir diye düşünüyorum. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz