KOBİ'lere tam destek

KOBİ’lere verilen hibe ve destek rakamları her geçen yıl artıyor. Başta KOSGEB olmak üzere TÜBİTAK, TTGV, İTO ve pek çok özel bankanın KOBİ’ler için hibe ve destekleri bulunuyor. Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, pek çok müşterilerinin bu olanakları iyi tanımadığını söylüyor. KOBİ’lere destek ve hibe programlarını yakından takip etmelerini tavsiye ediyor ve “Bu konuda Akbank olarak onları bilgilendirmeye hazırız” diye konuşuyor.

13.08.2015 11:38:120
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'lere tam destek

 “GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜ OLUŞMALI”
 İstanbul Ticaret Odası da KOBİ’lerin ticaret hayatında çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyor. Girişimcileri ticaret hayatına aktarabilmek için Rekabeti Geliştirme Koordinatörlüğü bünyesinde Yenilikçilik ve Girişimcilik birimi oluşturan İTO, burada girişimci olmak isteyenlere danışmanlık hizmeti veriyor. Mevzuattan uluslararası konulara, rekabetçilikten işletme yönetimine kadar KOBİ’lerin ihtiyaç duyduğu konularda danışmanlık yapıyor. Eğitimlerde işin temelinden başlanıp en ince detaylarına kadar bilgilendirme yapıldığını belirten İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Tüm eğitimlerimizin ana hedefi doğru kaynaktan doğru bilgiyi alıp ihtiyacı olanlara ulaştırmak üzerine kurulu. Dolayısıyla hangi konuda eğitim verilecekse, o konunun uzmanı olan kurum ya da kişilerle birlikte bu işi yapıyoruz” diyor. İTO, Yenilikçilik ve Girişimcilik birimi kurulduğundan bu yana bu konuyla ilgili 300’ü aşkın girişimci ve girişimci adayıyla temasa geçti. Bu kişilerin 80’i eğitimlerden yararlanırken, 200’e yakın kişi de farkındalık amacıyla düzenlenen seminerlere katılım gösterdi. Çağlar, bu rakamın 2015 yılında en az iki katına çıkmasını hedeflediklerini belirtiyor ve ekliyor: “Yaptığımız işin sonuçlarını da görmek zorundasınız. Bu amaçla bir önceki yıl temas kurduğumuz girişimci ya da girişimci adaylarının da şu ana kadar ne yaptıklarını, ne kadar başarılı olduklarını izleyeceğiz. Sadece İstanbul’da, 50’ye yakın kurum ve kuruluş da değerli iş fikirlerinin hayata geçmesi için İTO’ya destek veriyor.” Türkiye’de yeni girişimcilere ve girişimcilik kültürünün oluşmasına büyük ihtiyaç olduğunu ifaden Çağlar, yeni girişimciler ve girişimci adaylarına, İstanbul Ticaret Odası’nın bilgi ve tecrübesinden faydalanmalarını öneriyor.

TÜBİTAK’TAN AR-GE DESTEKLERİ
KİMLER HANGİ PROGRAMDAN FAYDALANMALI?
TÜBİTAK, KOBİ’lerin verimliliklerinin, katma değer içindeki paylarının ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması amacıyla KOBİ’lere destek veriyor. Türkiye’de, AR-GE faaliyetlerinin daha çok büyük ölçekli işletmelerle sınırlı kaldığını düşünen TÜBİTAK, 1.507 KOBİ AR-GE Başlangıç Destek Programı kapsamında, ülke sanayinin yüzde 98’ini oluşturan KOBİ’lerin AR-GE faaliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor. Program kapsamında, KOBİ’ler tarafından yürütülen 500 bin TL bütçe ve 18 ay süreyle sınırlı ilk 3 proje destekleniyor.
DESTEKLERİN KAPSAMINDA NELER VAR? Ayrıca bu üç projeye ilaveten, ortaklı proje başvurusu yapılması koşuluyla 2 proje daha bu programda desteklenebiliyor. Destek oranı her dönem için sabit ve yüzde 75 olarak belirleniyor. KOBİ’ler yılın her döneminde bu programa başvuru yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz