KOBİ'lere tam destek

KOBİ’lere verilen hibe ve destek rakamları her geçen yıl artıyor. Başta KOSGEB olmak üzere TÜBİTAK, TTGV, İTO ve pek çok özel bankanın KOBİ’ler için hibe ve destekleri bulunuyor. Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, pek çok müşterilerinin bu olanakları iyi tanımadığını söylüyor. KOBİ’lere destek ve hibe programlarını yakından takip etmelerini tavsiye ediyor ve “Bu konuda Akbank olarak onları bilgilendirmeye hazırız” diye konuşuyor.

13.08.2015 11:38:120
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ'lere tam destek
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun KOSGEB desteklerinin yüzde 50 artırılacağı yönündeki açıklaması, gözlerin KOBİ hibelerine çevrilmesine neden oldu. 2014 yılında KOSGEB’in KOBİ’lere verdiği destek miktarı 311 milyon 586 bin 584 TL’ydi. Kalkınma ajansları 2014 yılında KOBİ’lerin 937 projesine toplam 267 milyon TL’lik destek verdi. TTGV’nin 2014 yılına dair verileri ise toplam 9 KOBİ’ye yaklaşık 4 milyon dolar destek verildiği yönünde. Bunun dışında bankalar, kredilerde KOBİ’lere tanıdığı ayrıcalıkların yanında danışmanlık hizmetleri de veriyor. KOBİ’lerin rekabet gücünün artması için projelerine destek vermenin çok önemli olduğunun altını çizen Akbank KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, bankanın bu kapsamda KOSGEB ile işbirliği yaptığını söylüyor. Akbank, KOSGEB’in destek programları için proje desteği başvuruları KOSGEB tarafından onaylanan KOBİ’lere, 36 aya varan vade seçenekleriyle eşit taksitli ticari kredi sunuyor.
KOSGEB DESTEKLERİ ARTIYOR
KOSGEB, KOBİ’lere ekonomideki paylarının artırılması ve daha rekabetçi hale gelebilmeleri için destek veriyor. Önümüzdeki dönemde Kalkınma Planları ve KOBİ Stratejisi ve Eylem Planı çerçevesinde, daha seçici ve gelişme potansiyeli yüksek işletmelere kaynak aktarılması planlanıyor. Orta ve ileri teknoloji alanında faaliyet gösteren ve hızlı büyüyen işletmelerin ayrıcalıklı olarak destekleneceği destek programlarının geliştirilmesi düşünülüyor. KOSGEB Başkanı Recep Biçer, Başbakan’ın KOBİ’lere yönelik desteğin artırılacağına ilişkin açıklamasından sonra desteklerde olacak değişimlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “KOBİ’lerin kurumsallaşma ve markalaşma konularındaki projelerinin desteklenmesiyle ilgili başvurular 30 Ocak-20 Mart 2015 tarihinde yapıldı. Proje bütçesi işletme başına 150 bin TL hibe şeklinde olup, 1’inci ve 2’nci bölge diye adlandırılan şehirlerde bulunan işletmeler yüzde 50 oranında, 3, 4, 5 ve 6’ncı bölgelerde bulunan işletmeler ise yüzde 60 oranında destek alabilecek. İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı’nda daha önce 5 işletmenin işbirliği yapması halinde 250 bin TL’si hibe, 750 bin TL’si geri ödemeli olmak üzere 1 milyon TL destek sağlanıyordu. Yapılan yenilikle beraber işbirliği yapması gereken işletme sayısı 3’e düşürülüyor. Hibe destek rakamı 300 bin TL’ye çıkarılırken geri ödemeli destekler de 1 milyon 200 bin TL’ye çıkarılıyor. Bu şekilde toplam destek miktarı 1 milyon 500 bin TL’ye çıkıyor. AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’nda da yapılan değişiklikle hibe ve geri ödemeli 1 milyon TL olan toplam destek tutarı uygun bulunarak 1,5 milyon TL’ye çıkarılıyor. Girişimcilik Destek Programı kapsamında kadın ve engelli girişimcilere yönelik yapılan yüzde 10 pozitif ayrımcılık yüzde 20’ye çıkarılırken bu uygulamaya gazi ve şehit yakınları da dahil ediliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz