Ateş'in ilk 5 özel stratejisi

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Sberbank satın alması sonrası yeni rotalarını ve uzun vadeli hedeflerini Capital’e anlattı.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ateş'in ilk 5 özel stratejisi
Denizbank Genel Müdürü HAKAN ATEŞ, satın almayla geçen 2012 yılını iyi performansla kapattıklarını, Sberbank’lı yeni döneme güçlü hazırlandıklarını söylüyor. Sberbank’ın yarattığı sinerjiyle bölgede güçleneceklerini, Rusya’yla ilişkilerde proje finansmanına odaklanacaklarını belirtiyor. Hedefinde ise sektörden hızlı büyümek var. Bu yolla ilk 5 özel banka içindeki yerlerini koruyacaklarını, daha fazlası için satın alma gerektiğinin altını çiziyor. Ateş, “Şube adetlerinde sektörde yüzde 6’lık pazar payımız var, bunu yüzde 7’lere çıkarmak istiyoruz. Bunun için yılda 50 şube açarak bin şubeye kadar yürürüz” diyor. Denizbank son yedi yıl içinde ikinci kez hissedar yapısını değiştirdi. Ekim 2006’da Dexia bünyesine katılan banka, 2012 yılını  yeniden satın almayla geçirdi. “Hikayemiz 18 Ekim 20H’de Dexia’mn içinde bulunduğu mali kriz nedeniyle Denizbank ve iştiraklerinin hisselerini satış kararıyla başladı. 1 Ekim 2012’de Sberbank’ın satın alması ile sonuçlandı” diyen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bu süreçte de bankanın elde ettiği performanstan gayet memnun. Zaten bu, Denizbank’ın geçtiğimiz yıl elde ettiği 800 milyon TL’yi aşan solo net kârdan da açıkça görülüyor. Bu dönemde banka mevduatta yüzde 32, aktif büyümede yüzde 26 büyümeyle sektörün en hızlısı olarak öne çıktı.
“Biz artık iki ülkeyi birbirine yaklaştırmanın misyoneriyiz” diyen Ateş, Sberbank’ın Denizbank’ı satın alma kararının ardında güçlü bir kâr beklentisi olduğunu belirtiyor. Ateş, “Biz önümüzdeki dönemde yurtdışından beklenen 650 milyon dolar kârın yüzde 85-90’sini yapmazsak kendimizi başarılı saymayız” diye konuşuyor,
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Sberbank satın alması sonrası yeni rotalarını ve uzun vadeli hedeflerini Capital’e anlattı:

Capital: Sberbank satın alması sonrası Denizbank’ta nasıl bir değişim sürecine girildi?
- Hikayemiz 18 Ekim 2011’de Dexia’nın içinde bulunduğu mali kriz nedeniyle Denizbank ve şirketleri hisselerini satış kararıyla başladı. 1 Ekim 2012’de Sberbank’ın satın almasıyla sonuçlandı, Dolayısıyla 11,5 aylık, bir yıllık bir süreden bahsediyoruz. Krize rağmen Denizbank 1,4 çarpanıyla 4,1 milyar dolara satıldı. Bizim geçen yılımız tamamen hissedar değişikliği ile geçti. Buna rağmen çok başarılı bir yıl geçirdik. 2012 yılında 800 milyon TL’yi aşan solo net kâr açıkladık. Mevduatta yüzde 32 ve aktif büyümede yüzde 26 büyüme ile en hızlı banka olduk. Biz Sberbank’ın Denizbank’ı satın almasını çok arzu ettik. Türkiye’de oyuncu olan bir bankanın alması halinde ciddi bir iş kaybı olacaktı. 5 yılda 5 bin yeni kişiyi işe alma planımız da sekteye uğrayacaktı. Ayrıca Sberbank 172 yıllık bir kurum, Rusya’nın en büyük bankası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz