Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta

Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta
Türkiye’de faaliyet gösteren 22 bağımsız portföy yönetimi şirketi arasında yüzde 10 pazar payına sahip olan Ashmore Portföy, bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta. Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon, kurumsal yatırımcı tabanını genişletmekte önemli katkı sağlayacaklarını söylüyor. Gordon, yönettikleri fonları geniş kitlelere yayabilmek için bankalarla ve aracı kurumlarla işbirliği yapmayı da hedeflediklerini kaydediyor. Ashmore, dünya çapında 77 milyar dolarlık portföyü yöneten bir şirket. Müşterileri ağırlıklı olarak emeklilik ve sigorta şirketleri, kamu kurumlan, vakıflar gibi kurumsal yatırımcılar. Ashmore'nin Türkiye iştiraki olan Ashmore Portföy, 2008 yılından beri faaliyet gösteriyor ve halihazırda 320 milyon TL'nin üzerinde bir fon yönetiyor.

Öte yandan, Ashmore bağımsız bir portföy yönetimi şirketi, başka bir deyişle kendine ait dağıtım kanalları yok. Bankalara ait veya banka ilişkili portföy yönetimi şirketlerini ayırarak bakıldığında 22 bağımsız portföy yönetimi şirketi arasında yüzde 10'un üzerinde bir paya sahip. Ashmore'nin katkısıyla sermaye piyasasına yenilikler getirerek, kurumsal yatırımcı tabanını genişletmekte önemli bir katkı sağlayama hedefinde olduklarını söyleyen Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon ile konuştuk.

Şirketinizin sektördeki yeri, büyüklüğü nedir?
Banka dışı bağımsız portföy yönetim şirketleri arasında 320 milyon TL ile yüzde 10 pazar payına sahibiz. Ashmore Portföy, yatırım fonları ve özel sermaye fonu yönetimi ile başlayan faaliyetlerine yatırım danışmanlığını da ekleyerek faaliyetlerini geliştirdi. Yurtdışında kurulu ve kurumsal ve bireysel yatırımcılara sunulan iki yatırım fonunu da yönetiyoruz. Bizim için önemli bir dönüm noktasının, 2011'de bireysel emeklilik fonu yönetimine başlamamız olduğunu söyleyebilirim. Bunu ancak sofistike, tecrübeli, performans odaklı ve vizyoner bir kurumsal yatırımcının tercihi neticesinde gerçekleştirebildik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz