Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta

Ashmore Portföy Genel Müdürü Didem Gordon, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bireysel ve kurumsal yatırımcı tarafında atakta


“İHTİYAÇ, YENİ ÜRÜNLERİ GETİRECEK”
"Türk yatırımcısına alternatif sağlayacak yeni ürünlerin zaman içinde gelişeceğine inanıyorum. Hem riskin dağıtımı prensibi hem de farklı piyasalardaki gelişmelerden faydalanmak için, bir süre sonra yatırımcılar portföylerinde çeşitlendirme yapmak isteyecekler. Yurtdışındaki farklı piyasalara yatırım yapan, enerji, emtia, sukuk, fonlara yatırım yapan fonlar gibi birçok farklı ürünün çıkacağına inanıyorum. Tabi yeni ürünler, ancak yatırımcı ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyaca iyi performans göstererek cevap verebildikleri takdirde gelişeceklerdir.”

BES YATIRIMCISINA KRİTİK 5 MESAJ
1-    Türkiye'de BES fonlarının dağılımında hisse yatırımlarının ağırlığı yüzde 15 civarında. Bu oran dünya genelinin oldukça altında. Ortalama yaşın 29.7 olduğunu düşünürsek, portföy dağılımımızın oldukça konservatif olduğunu söylemek mümkün.
2-    Öte yandan sürekli düşen ve düşme beklentisi olan faiz ortamı, yatırımcıları bundan yararlanmaya da yönlendiriyor. Mevcut dağılımın üzerinde bunun etkisini de yadsımamalıyız.
3-    Planlarda, ileriye dönük olarak hisse ve esnek fonların ağırlığının artmasını ve yeni fon stratejilerinin yer almasını bekliyorum.
4-    Bes, uzun vadeli yatırımların değerlendirildiği bir yapı olduğundan, yatırımcıların, en başta kendi yaşlarıyla birlikte, plandan çıkma sürelerine kalan zamanı ve emeklilik haricinde var ise diğer yatırımlarının dağılımını da göz önüne alarak bir plan seçmeleri lazım. Plan içindeki fonların ağırlığı uygun bir portföy oluşturmak gerekiyor
5-    Bireysel emeklilik şirketlerinden veya fon aldıkları bankalardan bu konuda destek almalarını tavsiye ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz