"Büyük değer yarışı"

Capital’in 5’incisini düzenlediği “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının ilk 5’indeki şirketlerin marka değeri, krizde yüzde 13 arttı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değer yarışı
2010 listesine bankacılık damgasını vurdu. Capital’in gelenekselleşen “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması sonuçlandı. Dünyanın önde gelen marka araştırma şirketlerinden Brand Finance’le birlikte gerçekleştirilen araştırma, birbirinden “seçkin” ve “güvenilir” 100 markanın değerini gözler önüne seriyor. Alanında ilk ve halen tek çalışma olan “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırması, iş dünyası ve kanaat önderleri için de önemli mesajlar içeriyor. Bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen araştırmada zirvede bir değişiklik yok. İlk sırayı 1,69 milyar dolarlık marka değeriyle geçen yıl olduğu gibi Türk Telekom almış durumda. Ancak listenin geri kalan bölümünde geçtiğimiz yıla göre önemli farklılıklar göze çarpıyor. Listede 2’nci sırayı sürpriz bir atakla ve 1,66 milyar dolarlık marka değeriyle İş Bankası aldı. Geçen yılın 2’ncisi Turkcell ise sıralamada bir basamak gerileyerek 1,62 milyar dolarlık marka değeriyle 3’üncü sıraya yerleşti. Son 4 yıldır ilk 3’te görmeye alıştığımız Arçelik, geçen yıla göre bir basamak gerileyerek 1,44 milyar dolarlık marka değeriyle 4’üncü, Anadolu Efes ise 1,37 milyar dolarlık değeriyle 5’inci sıraya oturdu. Tabloda yer alan şirketlerin toplam marka değerlerinin krizden etkilenmemesi ise dikkat çekici. Geçen yıla göre Türkiye’nin En Değerli 100 Markası’nın değeri, 4 milyar 19 milyon dolar artm ış durumda. İlk 5’te yer alan şirketlerin toplam marka değeri ise yüzde 13 artış gösterdi. Yine ilk 5’te lider dışındaki markaların konumu değişse de her birinin marka değerini artırmay ı başardığı görülüyor. Geçtiğimiz yıl ilk sırada yer alan Türk Telekom marka değerini yüzde 6, İş Bankası önemli bir hamleyle yüzde 38, Turkcell yüzde 6, Arçelik yüzde 13, Anadolu Efes ise yüzde 9 artırm ış durumda.

Türkiye'nin en değerli 100 markasını görmek için görsele tıklayın


LİDERİN GELECEK STRATEJİSİ

Türkiye’nin bu yıl da geçen yıl olduğu gibi en değerli markası olan Türk Telekom, özelleştirmenin ardından markasına yapt ığı yatırımlarla göz doldurdu. Türk Telekom’un CEO’su Paul Doany, 2009 yılında uygulamaya koyulan yakınsama stratejisinin, şirketin 2010 yılında da marka liginde üst sıralarda yer almasını sağladığını düşünüyor. Bu stratejinin Türkiye telekomünikasyon sektörü için de yeni bir adım olduğunu belirtiyor ve “2009 yılından bu yana ses, veri ve görüntü gibi farklı iletişim teknolojilerinin tek platformdan verilmesini sağlayan teknolojilere odaklanmış durumdayız” diye konuşuyor. “2009 yılında bir yandan Türk Telekom’un sektördeki öncü konumunu peki ştiren, diğer yandan marka değerini daha da artıran yatırımlarımızı kesintisiz olarak sürdürdük” diyen Doany, 2009 yılında şirketin konsolide yatırım miktarının 2,5 milyar TL’ye ulaştığına da dikkat çekiyor ve ekliyor: “2009 yılında olduğu gibi gelecek yıllarda da markamızın adım adım küresel bir kimlik kazandığı dinamik bir sürecin tanıkları olacağız. Türk Telekom’un bugün kazandığı marka değerinin temelinde inovasyon, Ar-Ge ve yeni teknolojilere yaptığımız yatırım, müşteri memnuniyeti odaklı katma değerli ürün ve hizmetlerimiz var. Güçlü ve deneyimli ekibimiz, markamızı gelecekte daha da değerli kılacak yeni projelerin, yenilikçi fikir ve ürünlerin güvencesini oluşturuyor.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz