"Büyük değişim"

Türkiye'nin köklü ve önde gelen gruplarında son dönemde önemli bir hareketlilik söz konusu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük değişim
Son dönemde büyük gruplarda önemli bir hareketlilik söz konusu... Ardı ardına dev holdingler, önemli stratejik değişimlere imza atıyor. Sabancı Holding'de değişim, Zafer Kurtul'un kaptan köşküne oturmasıyla başladı. Grup, kârlılığa odaklanmasıyla dikkat çekti. Holdingin bankacılıkta izlediği stratejiyi izlemeye kararlı olduğu görülüyor.
Koç Holding ise "odaklanma stratejisi" etrafında şirket sayısında önemli bir konsolidasyona gitti. CEO Turgay Durak, yeni dönemde bu stratejiye sıkı sıkıya bağlı kalacaklarının sinyallerini veriyor. Yıldız Holding ise değişim konusunda en renkli gruplardan. Global güç olma yolunda ilerleme kararı alan grupta, kurumsal kimlik çalışması, üründe markalaşma ve organizasyon yapısında değişim ön plana çıktı. Boydak ve Borusan gibi portföy çeşitliliğine gidenler de var. Türkiye'nin en dikkat çeken gruplarından Doğan Holding'de kurumsal yönetim çalışmaları ve ailenin icradan çekilmesi dikkat çekici. Eczacıbaşı Holding, "odağını doğuya kaydırıyor" ve "yeni markaların peşinde" olduğunun sinyallerini veriyor. Son olarak yükselen gruplardan Limak Holding'de de alt sektörlerde kurumsal organizasyon derinliğini artırma girişimleri söz konusu. Bu dev grupların her biri, Türkiye ekonomisine yön veriyor. Onların attığı her adım izleniyor. Stratejilerindeki en ufak değişim, tüm ekonomik konjonktürü etkileyebilecek nitelikte. Bu nedenle onların ajandaları son derece önemli. Capital olarak dev grupların değişen yüzünü ve yeni stratejileri ışığında ortaya çıkan yeni çehrelerini ortaya koyduk:


ODAKLANMA MOTTOSU
Sadece Türkiye'nin değil ölçeğiyle dünyanın da önde gelen gruplarından Koç Holding, özellikle son dönemde önemli bir stratejik değişimden geçiyor. Daha önceleri sektör çeşitliliğini benimseyen grubun, odaklanma stratejisini devreye sokması dikkat çekici. Topluluğun, özellikle geçtiğimiz yıl risk profilini iyileştirmek için önemli hamleler yaptığı da görülüyor. Portföy stratejisinin temelinde ise optimum çeşitlendirme prensibi yatıyor. Koç Holding CEO'su Turgay Durak, stratejilerinde yaşadıkları bu belirgin değişimin nedenini konjonktüre bağlıyor. Ona göre 2000'li yıllara gelene kadarki Türkiye'nin görünümüyle şimdiki Türkiye oldukça farklı. "O dönemde ekonomi dışa açılma sürecindeydi' diye konuşan Durak, yüksek faiz ve istikrarsız büyüme ortamının da o dönemde sektörel çeşitlendirmeyi geçerli bir strateji haline getirdiğini belirtiyor. Grup, yeni dönemde benimsediği odaklanma stratejisi sonucunda enerji, dayanıklı tüketim, otomotiv ve finans olmak üzere 4 sektöre odaklandı. Bu değişimle grupta önemli bir organizasyonel küçülme de dikkat çekti. Şirket, diğer faaliyet alanlarının büyük kısmından çıkarak önemli bir kaynak elde etmeyi de başardı. CEO Turgay Durak, yeni stratejilerinin önemli bir boyutunu da yönetim süreçlerindeki değişimin oluşturduğunu söylüyor ve ekliyor:
"Holding bünyesindeki destek fonksiyonlarını yeniden yapılandırdık, süreçlerin etkinliğini artırdık. Uygulamaya aldığımız performans yönetim sistemi, stratejilerimizi hayat geçirmede önemli bir unsur oldu. Stratejimizin bir diğer olumlu sonucu, risk profilimizdeki iyileşmeydi. Yabancı paraya endeksli gelirlerimizin oranı yüzde 61'e yükseldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz