Büyük keşif

İş dünyasının geçmişte önemsenmeyen bugünün yükselen değerleri...

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük keşif

Araştırmaya göre son 5 yılda yurtdışında toplam hacmi yaklaşık 7 milyar dolar olan 70 civarında satın alma ve ortaklığa Türk yatırımcısı imza attı. Bu eğilim, özellikle son 2 yıldır yükselen bir ivme kazandı. Sadece 2011’de yaklaşık 2,5-3 milyar dolarlık hacme ulaşan 25-30 işlem gerçekleşti. Borç sıkıntısındaki Avrupa ülkeleri, Rusya, Çin, Körfez ülkeleri ve Güney Afrika ise Türk yatırımcının yakından takip ettiği coğrafyalar olduğunu söyleyen Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Ortağı Başak Vardar, “Büyüme stratejisi olan birçok Türk şirketi artan bir şekilde yurtdışındaki yatırım fırsatlarını takip ediyor. Piyasaların iyi olduğu zamanlarda da Türk şirketleri fırsatçı bir yaklaşımla yurtdışı yatırım yatırımlarını yapıyor” diye konuşuyor. Yeni şirket satın almak konusunda Türk şirketlerini en çok motive eden unsurlar arasında ise ihracat pazarlarını çeşitlendirmek, rekabet avantajı sağlamak ve maliyetleri azaltmak bulunuyor. Önümüzdeki dönemde de şirket satın almalarının artması bekleniyor. Koç Holding CEO’su Turgay Durak’tan Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul’a göre CEO’ların gündeminde satın alma konusu yer alıyor. Durak, “Bu yıl şirket satın alma yoluyla büyümemize devam etmek istiyoruz” derken Kurtul da “İnorganik büyüme fırsatlarına sıkacak bakıyoruz” diye konuşuyor.

9- DAHA BÜYÜK PEŞİNDE
Eskiden alışveriş merkezleri, mağazalar, ofisler daha küçüktü. Yeni dönemde ise eskiye göre değer kazanan yeni trend daha büyük daha geniş mekanlar oldu. Alışveriş merkezleri, mağazalar daha geniş ve daha büyük mekanlara dönüştü. Artık daha büyük içinde daha fazla markanın olduğu alışveriş merkezlerinin talep gördüğünü söyleyen AYD Başkanı Hakan Kodal, “Gelecek yıl 25 yeni AVM açılacak. Eskiye göre sektördeki en büyük değişiklik metrekarelerin büyümesi olacak” diyor. Kodal, eskiden bir AVM’nin ortalama 15 bin metrekare inşaat alanından oluştuğunu şimdi ise bu oranın 40 bin metrekare seviyesine geldiğini belirtiyor. Kodal, “Eskiden bir AVM ortalama 60 veya 70 markayla açılırdı. Şimdi ise büyüyen metrekarelerle birlikte yeni bir AVM için ortalama 150 marka gerekiyor” diye konuşuyor. AYD’nin yaptığı araştırmaya göre metrekarelerin artması ciroları da büyütüyor. Bu yıl sonunda yüzde 22 büyüyerek 50 milyar TL’ye çıkması beklenen alışveriş merkezlerinin cirosunun önemli bir bölümü metrekare artışından kaynaklanacak. Mavi Genel Müdürü Cüneyt Yavuz da eskiye göre daha büyük mağazaların değer kazandığını söylüyor. Eskiden daha küçük metrekareleri tercih ettiklerini şimdi ise mağazaları büyüttüklerini söyleyen Yavuz’a göre daha büyük metrekarelerin değer kazanmasının en önemli nedeni mağazaların içindeki ürün çeşitliliğin artması. Yavuz, “Mağazalar büyüyor. Bizim de eskiden mağazalarımız 170 metrekare büyüklüğündeydi şimdiyse 500 metrekarenin altında yeni mağaza açmıyoruz” diye konuşuyor.

10- PERAKENDEYE YÖNELİŞ

Üretim yapmak geçmişte çok önemsenirdi, Üreticiler, perakende ayağına çok karışmazlardı. Bizim asıl işimiz üretim derlerdi. Ürünler ise bayiler aracılığıyla satılırdı. Bugün pek çok üretici, perakendeci olmuş durumda. Yani mağaza sahibi olmak da son yılların yükselen trendlerinden. Bugün geçmişte üretici kimliğiyle öne çıkan LcWaikiki, Penti, Brillant, Zorlu Tekstil gibi şirketler, bugünün önemli perakendecileri arasında yerlerini aldı. Bir zamanların büyük tekstil üreticilerinden Taha Group, Fransız LC Waikiki markasının lisans haklarını alarak başladığı mağazalaşma serüveninin sonunda Türkiye’nin en büyük hazır giyim markasına dönüştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz