"Ciroyu 2'ye katlayacağız"

D&R’ın yeni genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi Ahmet Coşar ile perakende sektörünü ve yeni işiyle ilgili planlarını konuştuk...

5.09.2017 12:47:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Ciroyu 2'ye katlayacağız"

  •  Böyle mi devam edecek? 

 Hayır, bu yapıyı değiştireceğiz. D&R’ı yeni formatlarıyla ve sunumlarla dijitale ve sokaklara taşıyacağız. 

  •  Neden değiştireceksiniz? 

 AVM’lerden memnunuz, ancak AVM bulunurluğu doyuma ulaşıyor. Biz de lokasyon ve insan trafiği bulunurluğu olarak alternatif mağazalar açacağız. Ayrıca alışverişinizi dijital dünyada İdefix ve d&R.com.tr ile büyütmeye devam edeceğiz. 

  •  D&R’da AVM’in payı nedir? 

 D&R’ın yüzde 65’i AVM, yüzde 10’u sokak, yüzde 15’i online ve geri kalan yüzde 10’u seyahat perakendeciliğinden oluşuyor. 

  •  Bu yapıyı nasıl değiştirmek istiyorsunuz? 

 Online perakendecilikte dünya trendlerine baktığımızda yüzde 15 olan payımızı yüzde 35’lere ulaştırmamız mantıklı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Sokak perakendeciliğinin payının ise yüzde 20-25 civarında olması lazım. Zaten biz de işimizi iki katına çıkarmak istediğimizden ve her yere AVM ile gidilemeyeceğinden sokağın payı yüzde 30’lara dayanabilir. Sonuçta, büyümenin getirdiği değişim ciro profilimizi de değiştirecek. Sokak üstü bulunabilirlik ve dijital altyapı geliştikçe omnichannel gelişecek. 

  •  D&R’ın performansını nasıl buluyorsunuz? 

 D&R’ı teslim aldığımda performansı iyi olan bir şirketti. Benim görevim D&R’ın büyüme temposunu üst viteslere taşımak. Bunun için öncelikle teknoloji altyapımızı geliştireceğiz ayrıca yeni bulunurluk formatlarına ve yeni ürün kategorilerine gireceğiz. 

  •  Ciro hedefiniz nedir? 

 Şu anda ciromuz 1 milyar TL seviyesinde. En kısa sürede ciromuzu 2 katına çıkarmak istiyoruz. 

  •  Ne kadar kısa sürede bunu gerçekleştireceksiniz? 

 Önümüzdeki 3 yılda olursa iyi bir başarı olur. Ama en geç 5 yılda ciromuzu iki katına çıkmak istiyoruz. 

  •  Bu yıl yeni mağaza açacak mısınız? 

 Şu anda 154 mağazamız var. Bu yıl mağaza sayımızı 170’e çıkaracağız. 

  •  Yeni mağazalar nerelerde açılacak? 

 AVM’ler doyuma ulaştığı için yeni mağazalar ağırlıklı sokakta ve insan trafiğinin olduğu yerlerde açılacak. Ayrıca Anadolu’ya yayılıyoruz. 

  •  Neden Anadolu hedefleriniz arasında? 

 Anadolu’ya online mağazamız aracılığıyla ürünlerimizi gönderebiliyor olmamıza rağmen müşterilerimiz Anadolu şehirlerinde mağazalarımızın olmasını istiyor. Özellikle Anadolu’nun bazı şehirlerinden “Niye gelmiyorsunuz” diye sorular geliyor. Bizim de Anadolu’ya mağaza açtıkça keyfimiz yerine geliyor. Çünkü oraya bir değer götürüyoruz. Geçtiğimiz aylarda Sivas ve Edirne’de D&R mağazası açtık. Her iki şehirde de inanılmaz kitap okunduğunu gördük. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz