Dost bildikleri Jan Nahum'a niye sırt çevirdi?

Jan Nahum Türkiye'de otomotiv sektöründe karşılaştığı zorlukları ve Türkiye'nin sektöre bakış açısını anlattı.

1.07.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dost bildikleri Jan Nahum'a niye sırt çevirdi?
Jan Nahum otomotiv sektörünün en önemli duayenlerinden... 35 yıllık Koç’lu hayatında mühendis olarak başladığı kariyerinde hep Ar-Ge ve tasarım bölümlerinde görev aldı. Tofaş’ın CEO’luğu ve Fiat’ın iş geliştirme bölüm başkanlığına kadar yükseldi. Tofaş CEO’luğu döneminde Türk otomotiv sektörü için pek çok başarıya imza attı. Onun liderliğinde Tofaş mühendisleri tarafından geliştirilen Doblo da bu başarıların başında yer aldı.
Türk otomotiv sanayinin duayeni ve Koç Holding’in ortağı Bernard Nahum’un oğlu olan Jan Nahum, babasının isteğiyle başladığı  Koç’daki iş hayatına 2004 yılında emekli olarak son noktayı koyduğunda aklında tek bir şey vardı: Kendi tasarım şirketini kurmak. Bu ilk gençlik hayalini ağabeyi Claude Nahum ile birlikte Hexagon Danışmanlık adını taşıyan tasarım şirketiyle hayata geçirdi.  Son 4 yıldır da Hexagon’da dört koldan başarının peşinde koşuyor. Bir taraftan otomotiv sektörüne tasarım hizmeti verirken diğer yandan nanoteknolojide en son yenilikleri ortaya koymaya çalışıyor. Yenilenebilir enerji, katı atık yönetimi ve tekne yapımı da Nahum’un diğer işleri.  Tasarımda 100 kişilik kadrosuyla şu anda Türkiye’nin en büyük tasarım ve mühendislik şirketine sahip olan Nahum, 4 yılda geldiği noktadan memnun. “Aslında daha hızlı büyüyeceğimizi düşünüyorduk ama kendimizi kabul ettiremedik. Bu nedenle büyüme yavaş oldu. Bu dönemlerde istediğimiz noktaya vardık. Önümüzdeki 2-3 yıl işlerimiz dolu. İddiamız gelecek 5-10 yılda uluslararası boyutta bir tasarım ve mühendislik şirketi olmak” diyor. 30 yılı aşkın profesyonel yaşamın ardından girişimci olarak yeni bir hikaye yazmaya çalışan Nahum, yeni yolculuğunda birçok farkındalık da yaşamış. Örneğin Türk iş dünyasında yeni teknolojilere karşı ürkeklik olduğundan söz ediyor. Tamamen yenilikçilik ve teknoloji odaklı iş modeliyle başarıyı yakamalaya çalışırken de en çok bu noktalarda zorlandığını ifade ediyor. Ardından da çarpıcı bir saptamayı şu sözlerle dile getiriyor: “Ar-Ge’ye önem vermek prim yapıyor ama malesef kararların öyle olmadığını görüyorsunuz. Türkiye’de teknoloji ürkekliği var. Paradigmayı değiştirmemiz lazım. Eski köye yeni adet getirme baskısı hala üstümüzde.”  Hexagon Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum, girişimci olarak başladığı yolculuğunu ve bu yolculukta yaşadıklarını Capital’e anlattı:

Capital:
 Hexagon’u hangi hayal ve motivasyonla kurdunuz?  
- Ben uzun yıllar profesyonel olarak çalıştım. 35 yıllık profesyonel hayatın ardından içinde bulunduğunuz şirketin vizyonu ve statejileriyle hareket etmeye başlıyorsunuz. Ama her zaman, o şirketin vizyonu ve stratejisi bütün yapmak istediklerinizi kapsamıyor. Belli bir yaşa gelip profesyonel hayat bitmeye yüz tutunca ben ve arkadaşlarım, Türkiye’de özgün tasarım, teknoloji, marka ve ürün döneminin gelmekte olduğunu gördük.
Hexagon’u ve onun bünyesinde mühendislik ve tasarım şirketi olan Hexagon Studio’yu kurduk. Bir yandan da nanoteknolojide yer almak istedik. Profesyonel hayattan girişimci hayata geçiş çok ilerlemiş yaşlarda olmamalı. Genç olduğunuz zaman girişimci olarak bir işe giriyor, 3-4 yıl uğraşıyor, o iş olmadığında bir başkasını deniyorsunuz. 10 yıl içinde 3-4 deneme yapıp 3 yanılgıdan 1 netice çıkarma şansı oluyor. Ama ilerleyen yaşlarda uzun bir vakit yok. 

Capital:
Peki şu anda hangi noktaya geldiniz?
- Otomotiv tasarım şirketimiz kurulalı 4 yıl olmasına karşın 100 kişilik başarılı bir şirket oldu. Aslında daha hızlı büyüyeceğimizi düşünüyorduk ama kendimizi kabul ettiremedik. Bu dönemlerde istediğimiz noktaya vardık.
Gelecek 2-3 yıl işlerimiz dolu ve hatta bu işlerle başa çıkamıyoruz. Savunmadan otomotiv sanayine her tür taşıt üzerine her tür işi yapıyor, sabaha kadar çalışıyoruz. İddiamız, önümüzdeki 5-10 yılda uluslararası boyutta bir tasarım ve mühendislik şirketi olmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz