"Endeks değil, doğru hisse dönemi"

Finansbank Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan ile yaptığımız sohbetin detayları şöyle...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Endeks değil, doğru hisse dönemi
2008’de Lehman Brothers’ın batışıyla patlak veren global krizde, ‘düşük faiz-bol likidite’ olarak tanımlanan sürecin sonuna geliniyor. Bu sürece Gezi Parkı eylemleriyle yakalanan Türkiye’de, dalgalanmalar daha sert oldu. Finansbank Genel Müdür Yardımcısı SARUHAN DOĞAN, “FED, ekonomide bir toparlanma görmezse global likiditeyi çekmeye karar vermezdi. Yeni süreç olumsuz değil” diyor. Doğan, endekse değil doğru hisselere odaklanılmasını tavsiye ediyor. Uzun vadeli alım yapılmasını öneriyor.

Türkiye’de para ve sermaye piyasaları açısından oldukça farklı bir yıl yaşanıyor. Global piyasalarda parasal genişleme süreci, Türkiye için not artışı beklentileri, Merkez Bankası’nın sıfır, hatta negatif faiz politikaları, piyasalarda ralli hareketlerini beraberinde getirdi. Mayıs ayının ikinci yarısına kadar yaşanan bu süreçte, borsa endeksi 93.000 zirvesini gördü. Gösterge faiz yüzde 5 seviyesinin altına geldi. Dolar kuru 1,75-1,80 seviyelerinde dengelendi. Not artışı haberleriyle ‘ülke lig atladı’ yorumları yapılırken Gezi Parkı eylemleri ve FED’in parasal genişlemede sona yaklaşıldığı haberleri, dolar kurunu 1,95’in üzerine tarihi zirvelere taşıdı. Gösterge faiz tekrar yüzde 8’lere dayandı. Endeks, 73.000’lerin altına geriledi. Altında ise 1.300 dolar/ons’un altı görüldü.

İşte bu süreçte piyasaların geleceğini, yatırım stratejilerini Finansbank Yatırım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Saruhan Doğan ile konuştuk. Piyasalarda günlük, haftalık, aylık bazda volatilitenin olabileceğini söyleyen Doğan, genel trendlere bakılmasını tavsiye ediyor ve yeni sürecin profesyonel yardım gerektirdiğini kaydediyor. Doğan ile yaptığımız sohbetin detayları şöyle:

Capital: Global piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendirir misiniz? FED’in parasal genişleme stratejisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Geçen ayın sonlarında FED, varlık alımlarını yıl sonundan önce kademeli olarak azaltacağını ve 2014 yılında tamamen durduracağını bildirdi. Bu haber, Gezi Parkı eylemleri sürecinde olmamızın da etkisiyle piyasalarda sert hareketlere neden oldu. Ancak bence resmi daha büyük görmek gerekiyor. 1929 Buhranı’nda parasal genişleme yerine kısıtlamaya gidilmesiyle krizin etkilerini uzun yıllar üzerinden atamayan ABD, 2008 krizinde 1929 Buhranı’ndaki tecrübeyle parasal genişleme sürecine gitti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz