Entegre bir ürün portföyü sunacağız

Oracle Türkiye ve Orta Asya İş Uygulama Direktörü Yüce Erim ile bulut bilişim sektörünü ve Oracle’ın planlarını konuştuk.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Entegre bir ürün portföyü sunacağız
Bulut bilişim alanında rekabet eden uluslararası şirketlerden biri de Oracle. Şirketin Türkiye ve Orta Asya İş Uygulama Direktörü Yüce Erim, temel stratejilerinin en entegre ürün portföyünü sağlamak olduğuna dikkat çekiyor. Erim, “bulut bilişimin en temelinden en üstüne kadar yani depolama ortamlarından iş uygulamalarına kadar sektörün en eksiksiz, en açık entegre ürün portföyünü sağlamak istiyoruz" diye konuşuyor.

Bulut bilişim alanındaki tüm süreçlerde portföylerindeki ürün ve hizmetlerle yer alan bir strateji izleyen Oracle, bundan sonra da yeni gelişen trendlere göre yatırımlarını sürdürecek. “Oracle teknolojilerinin bugün bildiğimiz en iyi bulut bilişim ortamlarının temelini oluşturduğunu söyleyebiliriz” diyen Oracle Türkiye ve Orta Asya İş Uygulama Direktörü Yüce Erim ile bulut bilişim sektörünü ve Oracle’ın planlarını konuştuk.

Bulut bilişimin dünyadaki ve Türkiye’deki büyüklüğü cirosal olarak ne kadar oldu? Önümüzdeki dönem için beklenti nedir?
Bu sorunun cevabını bulabilmek için bulut bilişimi hangi gerçeklerin tetiklediğini değerlendirmek gerekir. Bunu yaparken 5 ana grup etki alanını düşünmeliyiz. Bunlar arasında ilki, globalleşme ve internet erişimi. Günümüzde 9 milyar adet olan internet cihazının 7 yıl içerisinde 50 milyar adede çıkacağı tahmin ediliyor. İkincisi, veri patlaması. Bugün dünyada bulunan verinin, yüzde 90’ının son iki yıl içerisinde üretilmiş olduğunu ve 7 yıl içerisinde mevcut verinin 50 kat artacağı öngörülüyor. Üçüncüsü mobilleşme. Bugün dünyada 6 milyar mobil abone bulunuyor ki bu dünya nüfusunun yüzde 87’sine denk geliyor ve bu mobilite yıllık yüzde 70’lik bir büyüme hızı ile devam ediyor. Dördüncüsü ise sosyal medya. Şirketler sosyal medya üzerindeki müşteri deneyimlerine anında ve çok hızlı refleksler geliştirmek zorunda kalıyor. Bu ortamları dinlemek müşteri memnuniyeti ve kapsamasının çok temel bir gerekliliği haline geldi. Sonuncusu ise modernleşme. Dünyadaki iş uygulamalarının hala büyük bir çoğunluğu, 20 yaşındaki kurumsal yazılımlardan oluşuyor ve bu yazılımların modernleşme zorunlulukları bulunuyor. 2014 yılı dünya bulut pazarına ilişkin büyükleri IDC, 60 milyar dolar ve Gartner, 150 milyar dolar bile birbirinden çok farklı yapıyor. Bu nedenle pazarın büyüklüğünden ziyade büyüme hızı onu tetikleyen faktörleri değerlendirmek daha gerçekçi olacak.

Bu beklentiler doğrultusunda siz bulut bilişim hizmetlerinizde nasıl bir strateji izliyorsunuz?
Oracle’ın temel stratejisi, bulut bilişimin en temelinden en üstüne kadar, yani depolama ortamlarından iş uygulamalarına kadar sektörün en eksiksiz, en açık ve en entegre ürün portföyünü sağlamak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz