"Globalleşme kararı aldık"

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yeni dönem planlarını anlattı.

10.11.2017 15:28:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Globalleşme kararı aldık"


“HOBİ OLARAK BAŞLADI TARIMDA İLK 5’E GİRDİK”

ÜÇÜNCÜ KUŞAK 
1961 doğumluyum, işletme mezunuyum. Kazancı Holding’de üçüncü kuşağı temsil ediyorum. Grupta birçok pozisyonda yer aldım. Babamdan hep daha iyiyi başarmak için çok çalışmayı öğrendim. Ailemden hep kazandıklarımızı ülkemiz için istihdam için yatırıma dönüştürmeyi gördüm.
TUTKUM BEŞİKTAŞ VE TOPRAK Daha çok kazanmak için değil, daha çok başarmak için çok çalıştığımı söyleyebilirim. Futbol ve toprak, tutkunu olduğum iki alan. İşimden artakalan vakitlerde aileme zaman ayırıyorum, Beşiktaş’ı takip ediyor ve çiftlikte toprakla hayvanlarla ilgileniyorum.
CİDDİ BÜYÜME Babamın hobi olarak başlattığı işte ciddi büyüme elde ettik. Mısır, soya ve arpa ektiğimiz çiftliklerimizde ayrıca 202 bin adet meyve ağacımız var. Yani meyvecilik de yapıyoruz. Bugün, İnanlı ve Gelemen’deki çiftliklerimizle Türkiye süt üretiminde ilk 10, besi hayvancılığında ise ilk 5 çiftlik arasında yer alıyoruz. Burada çok ciddi bir büyüme yarattık. Fırsat buldukça hayvanlarla ilgileniyorum. Ayda bir mutlaka çiftliklere gidiyorum.“ÖZELLEŞTİRMELER BİTTİ ARTIK FIRSAT YURT DIŞINDA”

YÜZDE 11 BÜYÜDÜK
Dört kıtada üretim yapıyoruz. 74 farklı milletten, 7 binden fazla çalışanımızla, 18 ülkede faaliyet gösteriyor, 160 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2016 sonunda 1,3 milyar TL FAVÖK elde ederek 2015 yılına oranla yüzde 11’lik bir büyüme kaydettik. Bunun yanı sıra 9 milyar TL ciro elde ettik ve toplam aktif büyüklüğümüz ise 2015 yılına oranla yüzde 9,1 artışla 10,8 milyar TL seviyesine ulaştı. 2017’yi de çift haneli büyüyerek kapatırız.
ENERJİ GRUBU 2016 yılı sonunda şirketimizin ciro dağılımına baktığımızda en büyük payı yüzde 35,1 oranla enerji alıyor. Bunu yüzde 28,5 ile doğal gaz, yüzde 25 ile elektrik ve yüzde 10,7 ile de jeneratör takip ediyor. Tarım ve turizm ise yüzde 0,7’lık bir paya sahip.
TEKLİFLER GELİYOR Elektrik dağıtımında özelleştirmeler bitti artık fırsat yurt dışında. Satın alma ile ilgili zaman zaman teklifler geliyor. Fakat kısa vadede ortaklık planımız olmadığı için şu an için değerlendirilen bir teklif yok. Türkiye’de odağımız kurulu güç değil kârlılık.
YATIRIM BÜTÇESİ Elektrik dağıtımına da 1,2 milyar TL yatırım yaptık. 2021’e kadar 1 milyar TL daha yatırım yapacağız. Doğal gaz dağıtımda 2021’e kadar 2,4 milyar TL daha yatırım yapacağız. Enerjide son 5 yılda 2 milyar TL’den fazla yatırım yaptık. Enerjide yeni projeler oldukça özellikle yurt dışında yeni yatırımlar devam edecek."ENERJİDE TÜM ÜLKELER MERCEĞİMİZ ALTINDA"

OTA AFRİKA 
2015 yılında rotayı yurt dışına çevirdik. Afrika’da şu anda hepsi faaliyette olan Gana, Mali, Madagaskar’da kurduğumuz enerji santralleri ve dağıtım bölgelerimize yaptığımız yatırımlar var. Afrika’daki projelerimizle bölgenin en güçlü enerji şirketlerinden biri konumundayız. Afrika’da 356 MW kurulu güç ile faaliyet gösteriyoruz. Afrika’daki santrallerin tam kapasite devreye girmesiyle bölgedeki kurulu gücümüz 530 MW’a, toplam kurulu gücümüz ise 2 bin 521 MW’a ulaşacak.
SANTRALLER TAŞINIYOR 2017, özellikle Aksa Enerji için bir dönüm noktası oldu. Afrika’daki santraller fuel oil santrali. Doğal gaz gelirse de doğal gaza dönüşümü yapılabiliyor. Enerji ihtiyacı olan tüm ülkeler merceğimizde. Özellikle Afrika’da çok ciddi çalışmalar yapıyoruz ve fırsatları değerlendiriyoruz.
ACİL ENERJİ PROJELERİ Acil enerji ihtiyacı bulunan ülkelerde hem gruba hem ülkemize faydalı olacak projeler yapmayı planlıyoruz. Böylece ülkemize ciddi döviz girdisi sağlayarak ekonomimize destek olduğumuz gibi enerji açığı olan ülkelere hızlı çözümler getirerek kalkınmalarına da destek olacağız. Bu strateji kapsamında ciddi büyüme kaydettik.
TÜRKİYE’DEN İLKİZ Yurt dışında yatırımlarımızı sürdürmek istiyoruz. Üç Afrika ülkesinde çok önemli 3 projeyi bitirdik. Yap-işlet proje olarak bunu yurt dışında yapan Türkiye’de ilk grubuz. İngiliz, Amerikalı, Alman, Çinli, Fransız oyuncularla rekabet ediyoruz.
KAZANCI'NIN GELECEK HEDEFLERİ
  1. Doğal gazda 60 bölgenin 21’inin lisansını aldık, 27 il ve 135 ilçedeyiz. 
  2. 2.347 MW kurulu kapasite ile halka açık en büyük serbest elektrik üreticisiyiz. 
  3. Aksa Jeneratör 3 kıtada üretim yapıyor. Türkiye, Çin ve ABD’de fabrikamız var. 
  4. Jeneratörde Hindistan ve Afrika’da yatırımlar hızlanıyor. Hedef ilk 3. 
  5. Aksa Doğalgaz ile amacımız abone sayımızı 4,5 milyonun üzerine çıkarmak. 
  6. Kazancı Grubu, 2016’yı 9 milyar TL ciro ile kapattı. 
  7. Ekonomi canlanıyor, 2017 ve 2018’de çift haneli büyümeyi yakalayacağız. 
  8. Enerjide son 5 yılda 2 milyar TL’den fazla yatırım gerçekleştirdik. 
  9. 2021’e kadar dağıtımda doğal gaza 2,4, elektriğe 1 milyar TL yatırım yapacağız. 
  10. Afrika, Latin Amerika ve Asya gibi bölgelere odaklanarak globale yayılacağız.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.