"Globalleşme kararı aldık"

Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, yeni dönem planlarını anlattı.

10.11.2017 15:28:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Globalleşme kararı aldık"

Özlem Aydın Ayvacı

[email protected]

Rizeli Kazancı Ailesi’nin 3’üncü kuşak üyesi olan Cemil Kazancı, şu anda Türkiye’nin en büyük enerji gruplarından birini yönetiyor. Holdingde babası Ali Metin Kazancı’nın başkanlığında başkan yardımcısı olarak görev yapan Kazancı, Aksa Enerji’de de yönetim kurulu başkanı. Kazancı Holding, enerjiye odaklı bir grup. Grubun çatısı altında Aksa Enerji, Aksa Jeneratör, Aksa Doğalgaz, Aksa Elektrik, Aksa Tarım ve Aksa Turizm olmak üzere 6 ana şirket var. Grup, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki 7 elektrik üretim santrali, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Afrika’daki 3 enerji santraliyle toplam 2.347 MW kurulu güce sahip. Kurulu güç içinde yüzde 60 oranla en büyük payı doğal gaz santralleri alıyor. Grup, 2015’te enerjide globalleşme kararı aldı. Bunun üzerine Afrika’nın üç ülkesinde devlet ihalelerini kazanarak yap-işlet tarzında acil enerji ihtiyacı projelerini üstlendi. Bu kapsamda Türkiye’deki atıl kapasite olan fuel-oil santrallerini Gana, Mali, Madagaskar’a taşıyarak orada kurdu. Afrika’da 356 MW kurulu güçle faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Kazancı, santrallerin tam kapasite devreye girmesiyle bu gücün 530 MW’a, toplam kurulu güçlerinin ise 2.521 MW’a ulaşacağını söylüyor. Kazancı, yüzde 11’lik FAVÖK artışı yakaladıkları 2016’da ciroyu 9 milyar TL’ye taşıdıklarını belirtiyor ve 2017 ve 2018’de de çift haneli büyüyeceklerinin altını çiziyor. Kazancı, “Enerjide global bir dev olmak istiyoruz. Yurt dışındaki tüm enerji fırsatlarını değerlendireceğiz. 2021’e kadar doğal gaz dağıtımına 2,4 milyar TL, elektrik dağıtımına 1 milyar TL daha yatırım yapacağız. Türkiye’de odağımız kurulu güç değil kârlılık. Enerjide son 7 yılda 5 milyar TL yatırım yaptık. Enerjide yeni projeler oldukça özellikle yurt dışında yeni yatırımlar devam edecek. Jeneratördeyse dünyada ilk 5’te olan konumumuzu ilk 3’e getireceğiz” diyor. Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı’nın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle: 

  •  Kazancı Holding, Türkiye’nin en büyük gruplarından biri haline geldi. Bu süreç nasıl gelişti?

 Aslen Rizeliyiz. Ailemizin asırlık bir ticaret geçmişi var. 1940’lı yıllarda dedem, gemilerle ticaret yapıyormuş. Ailemizden gelen bu deneyim ve birikimin üzerine Kazancı Holding’in temelleri kurucumuz ve babam Ali Metin Kazancı tarafından 1950’li yıllarda atıldı. 1968 yılında ilk sanayi tesisimizi, elektrik motor fabrikamızı açtık. 1980 başlarında ilk jeneratör fabrikamızı devreye aldık, 1990 yılına kadar jeneratör işimize odaklandık. 1990’lı yılların sonlarına doğru, enerji alanında yeni gelişmeler oldu. Elektrik sektörü liberalleşti, bunu bir fırsat olarak görerek enerji alanında yeni yatırımlar yapmaya karar verdik. Daha büyük denizlere açıldık. İlk enerji santralimizi Bursa’da hayata geçirdik. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’daki enerji ihtiyacını karşılamak için Siirt, Mardin, İdil ve Hakkari’de fuel oil ile çalışan santraller açtık. Daha sonra Samsun santralimizi kurduk. İşimizi daha da geliştirip doğal gaz ile çalışan santralleri Van, Urfa, Manisa ve Antalya’da devreye aldık. Rüzgar, termik ve güneş enerji santral yatırımları yaptık. 2014 yılına kadar 3 milyar dolarlık yatırım yaptık. Doğal gaz ihaleleriyle büyümemizi artırdık. Kurulduğumuz günden bu yana enerjimizi hep artırdık. Bu enerji bizde var dedik ve bugün Türkiye’nin ve dünyanın en önemli enerji gruplarından biri konumundayız. 

  •  2016 yılı nasıl bir yıl olarak geride kaldı? 

 Geride bıraktığımız 2016, hem dünya hem Türkiye ekonomisi için sıkıntılı bir yıldı. Küresel finans piyasalarındaki dalgalanmalar, bölgesel ve iç karışıklıklar nedeniyle bir durgunluk sürecine giren Türkiye ekonomisine paralel olarak, enerji piyasaları da büyümekte zorlandı. Düşük seviyede kalan fiyatlar ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı enerji şirketlerini çok zorladı. Ancak Enerji Bakanlığı’nın da destekleriyle TETAŞ, 2016 yılı için yerli kömürden elektrik üreten şirketlerden fiyat garantili enerji alımı yaparak yerli kömürü destekleme mekanizmasında ilk adımı attı. 2017 yılı için de aynı desteği devam ettirdi. 2016’da yerli kömürden elektrik üretimi bir önceki yıla göre yüzde 23 arttı. 

  • 2017 nasıl gidiyor?

 Bu destek mekanizmalarının artmasıyla, önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin en önemli yerli kaynağı olan kömürden ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminin daha da artacağını düşünüyoruz. 2017 yılında Türkiye’nin ekonomisi, dolayısıyla enerji sektörü de hız kazanmaya ve büyümeye devam ediyor. 

  •  Kazancı Holding, 2017’nin ilk yarısını nasıl geçirdi? 2017 yıl sonu hedefleri neler? 

 2017 yılının ilk yarısında yatırımlara devam ettik. Aksa Enerji’nin Afrika’daki 3 santral yatırımının inşaatı 2017’nin ilk yarısında tamamlandı ve 3 santral ticari operasyonlarına başladı. Öte yandan Aksa Doğalgaz ile Ağrı ve Siirt, Batman bölgelerinin dağıtım lisanslarını aldık. Ülkemizde de yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Çin’deki yatırımlarımızı tamamladık. Aksa Jeneratör’ün Çin’de 120 bin metrekare büyüklüğünde bir üretim tesisi var. Acil enerji temini için de birçok ülkede faaliyet sürdürdük. Afrika’da 600 milyon insan enerjiye ulaşamıyor. Afrikalı devletler kısa vadede hızlı çözümler istiyor. Normal bir enerji yatırımı 2-4 yıl sürüyor. Biz Türkiye’de rekabet şansı azalmış enerji santrallerimizi söküp bu ülkelere taşıyoruz. Güneydoğu’daki Siirt, Mardin, İdil, Samsun santrallerimizi söküp oralara götürdük. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.