Hedefimizde ilk 5 var

Hasan Tuncay ile leasing sektörünün analizini yaptık ve şirketinin planlarını konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefimizde ilk 5 var


Tabana yaygın bir büyüme politikasıyla müşteri sayımızı olabildiğince artırmak istiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 174 işlem adedi içinde 118 tanesi yeni firmalara ait. Bu yıl en az 400- 450 yeni müşteri hedefliyoruz. Halk Leasing olarak şu an İzmir, Ankara ve Gaziantep’te 3 şubemiz bulunuyor. Nisan ayı içinde Bursa ve Antalya’da da şube açıyoruz, gerekli prosedürleri tamamladık. Bu şekilde ekonomide aktif olan bu iller ve yakın coğrafyada etkinliğimizi hızla artırmayı planlıyoruz.

Capital: Sektör olarak ağırlıklı eğildiğiniz alanlar var mı?
- Bugün işlem hacmimizin yüzde 50’sini iş- inşaat ve tekstil makineleri oluşturuyor. Sektör anlamında ayırım yapmıyoruz. Önceliğimiz reel sektörün her türlü makine ekipman ihtiyacını karşılamak. Biz her sektörün iyi firmalarıyla çalışmak istiyoruz. Örneğin, Antalya şubemizin açılması ile turizm alanında daha aktif olmayı planlıyoruz. Mevcut 900 müşterimizin yüzde 80’i KOBİ. KOBİ müşterilerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz. 2015 yılında 2 bin- 2 bin 500 KOBİ’ye ulaşacağımızı öngörüyoruz.

Capital: Mart ayı başında genel müdür oldunuz. İlk ayınızda şirket içinde ne gibi değişikliklere gittiniz? Bundan sonrasında hangi konulara eğileceksiniz?
- Ben 23 yıllık bankacıyım. Bu görevden önce Halkbank kurumsal pazarlama daire başkanıydım. Bankacılıkta kazanmış olduğum pazarlama bilgimi, deneyimimi ve enerjimi bu şirkete aktaracağım. Mart ayında göreve geldiğimde ilk iş olarak hızlı ve kaliteli hizmet vermek için şirketin iş süreçlerini gözden geçirdik. İş akışlarımızı ve çalışma prosedürlerimizi hızla revize ettik. Büyüyen iş hacmimize paralel pazarlama, krediler ve operasyon kadrolarımızı geliştirdik. Önümüzdeki süreçte de insan kaynakları gelişimimizi sürdüreceğiz. Bu dönemde yoğun müşteri ziyaretlerinde bulunduk, 250’ye yakın şirketi ziyaret ettik. Bundan sonra daha aktif pazarlama yapacağız. Yakın bir zaman içinde şirket merkezini İstanbul Anadolu Yakası’na taşımayı planlıyoruz. Şu an 52 kişilik bir şirketiz. Rakip şirketlere göre eleman sayımız az. Ancak yeni yerimizle birlikte bu yıl eleman sayımızda da yüzde 20 artış yapacağız.

“SEKTÖR HACMİ BU YIL 6 MİLYAR DOLARI GEÇER"
2013 HEDEFİMİZ

Leasing sektörünün bu yıl yüzde 12 ila 15 arası bir büyümeyle 6- 6,2 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşacağını öngörüyorum. Yeni yasanın kazanımları sebebiyle yaşanacak büyümenin, önemli bir kısmının ikinci çeyrek ve dördüncü çeyrekte görüleceğine inanıyorum. 2012 yıl sonunda sektör 5,4 milyar dolar işlem hacmine ulaşmıştı. Yeni yasa ile bu yıl ve 2014’te büyümelerin yüzde 15’lerde olacağını öngörüyorum. Yeni kanunla yapılamayan bazı işlemler yapılabilir hale geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz