İlkleri yapan banka olmayı sürdüreceğiz

TOLGA ULUTAŞ,her yıl teknolojiye 100 milyon dolar yatırım yaptıklarını anlatıyor...

6 MART, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
İlkleri yapan banka olmayı sürdüreceğiz
YENİ SİSTEMLER
Mobil platformda devrim yapan ve 9 milyondan fazla kişinin telefonlarına indirdiği Akbank Direkt Mobil uygulamasıyla artık ödeme yapmak daha hızlı ve kolay hale geldi. Dijital ödemeler kapsamında Akbank Direkt, android telefonlarla kart kullanmadan alışveriş yapma imkanı veriyor. 2016 Eylül ayından bu yana kullanıcılarına dünyanın en güvenli ve gelişmiş mobil ödeme teknolojisi olan Host Card Emulation (HCE) kullanılarak Akbank Direkt Mobil uygulaması yüklü Android telefonlarla kart kullanmadan alışveriş yapma imkânı sunuyor. Akbank Direkt Mobil kullanıcıları, NFC (Near Field Communication) özellikli telefonlarından tüm Akbank kredi kartları ve Neo kartlarını mobil ödeme için tanımlayıp dünyadaki tüm temassız POS cihazlarında kullanılabiliyor. Yine Türkiye’de ilk kez Akbank Direkt kullanıcıları, sadece akıllı telefonlarını kullanarak hisse senedi hesabı açabiliyor. Bu hesaptan alım-satım işlemlerini gerçekleştirebiliyor ve dilediği zaman bunun takibini de yapabiliyor. Ayrıca 2016’da Akbank Direkt Mobil’e trafik para cezası, ÖSYM, SGK ve vergi ödeme işlemleri eklendi.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİLER
“3D Touch” uygulamamızla Türkiye’de bir ilke imza attık. Iphone akıllı telefonlarının ‘3D Touch’ özelliğini, cihazın piyasaya sürülmesiyle eş zamanlı olarak bankacılık ürün ve hizmetlerine uyarlayan ilk bankayız. Türkiye’de giyilebilir teknolojinin öncüsü olan Akbank Direkt Apple Watch uygulamamız, kullanım kolaylığı, sade tasarımı ve kolay giriş özelliğiyle Apple Watch’un piyasaya sürüleceği tarihten önce App Store’da yerini aldı. 1 günde 1 milyona yakın satış yapan Apple Watch’ta olmamamız tabii ki düşünülemezdi. Akbank olarak yapılan en kapsamlı mobil bankacılık uygulamasını hizmete sunduk. Amerika’da Silikon Vadisi’nde yapılan Apple Lab’e davet edilen uzman ekibimiz, Apple Watch’a özel bir görselliğe sahip uygulamamızı tasarladı ve müşterilerimizin en rahat kullanabileceği şekilde geliştirdi.”

"MÜŞTERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ"
YENİ ÜRÜN

2015 başında Akbank Direkt müşterilerinin kullanımına özel geliştirdiğimiz dijital ürünümüz Akbank Direkt Kredi, şubeye gitmeye gerek olmadan, baştan sonra dijital kanallardan kullandırılabilen bir ihtiyaç kredisi ürünü. Geçtiğimiz yılın sonlarında müşterilerimizin Akbank Direkt Kredi’ye mobil uygulamamız üzerinde başvurabilmesini sağladık. Akbank Direkt Krediye müşterilerimiz mobil uygulamamızdan sadece istedikleri tutar ve vadeyi girerek hiçbir belge, imza olmadan ve şubeye gitmek zorunda olmadan başvurabiliyor ve istedikleri tutar saniyeler içerisinde hesaplarına yatıyor. Mobil uygulamamızda yaptığımız bu geliştirmeyle Akbank Direkt Kredi satışlarımız hızla arttı.
KARTSIZ İŞLEM
Müşterilerimiz, kartları yanlarında olmasa bile Akbank Direkt Mobil ile para çekebiliyor veya başkalarına para gönderebiliyor. Akbank Direkt Mobil’den alınan referans koduyla Akbank müşterileri, yanlarında banka kartı taşımalarına gerek duymadan Akbank ATM’lerinden para çekebiliyor. Hatta aynı şekilde hesaplarına ya da kredi kartlarına para yatırabiliyor. Akbank Direkt kullanıcılarına hayat her geçen gün çok daha kolay bir hale geliyor.

"DİJİTAL BANKACILIK KULLANANLARIN SAYISI YÜZDE 30 ARTTI"
PERFORMANS İYİ

Son 1 yıl içinde dijital bankacılık kanallarını kullanan müşteri sayımız yüzde 30, Akbank Direkt Mobil kullanan müşteri sayımız ise yüzde 70 oranında büyüdü. Akbank Direkt Mobil’i kullanan müşterilerimizin içinde yalnızca bu kanaldan hizmet almayı tercih eden müşterilerimizin oranı ise yüzde 65 seviyesinde.
HIZLI BÜYÜYOR
Akbank Direkt, sadece mobil uygulama kullanan dijital müşteri oranında en hızlı büyüyen uygulama. 2016 yılında yüzde 136 büyümeyle Akbank Direkt, sadece mobilden hizmet alan dijital kullanıcı sayısını globalde en hızlı artıran uygulamalardan biri ve daha da önemlisi mükemmel müşteri deneyimiyle dünyada en fazla ürün satın alınan bankacılık uygulaması.
ÇOK ARANIYOR
Akbank Direkt, Google’da en çok aranan uygulama. Akbank Direkt uygulaması, 2016 verilerine göre Türkiye’deki kullanıcıların uygulama isimleriyle mobilden yaptıkları aramalar pastasında yüzde 29 ile birinci oldu. Kredilerde ise yüzde 300 büyüdük. Aralık 2015’te hayatımıza girdiği günden bu yana mobilden kullandırılan kredilerle pazarın yüzde 20’sine hizmet verdik. Ayrıca her iki faturadan biri, Akbank Direkt uygulamasından ödeniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.