İşte efsane CEO'nun reçetesi!

Sam Palmisano, kitabını ve IBM’i global olarak bütünleşmiş bir girişime nasıl dönüştürdüğünün hikayesini anlattı.

22 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
İşte efsane CEO'nun reçetesi!
Sam Palmisano, 21 ’inci yüzyılın en önemli liderlerden biri... 8 yıl boyunca IBM’de CEO’luk koltuğunda oturan Palmisano, teknoloji devine radikal bir dönüşüm yaşatmasıyla dikkat çekti. Onun liderliğinde şirket, yeniden yapılandı. Hatta çok uluslu bir organizasyondan global olarak bütünleşmiş bir girişime dönüştü.

Palmisano’nun yarattığı bu sistem sayesinde IBM’in hisse değeri yüzde 125 arttı. Kâr marjı ise yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıktı. Palmisano, şimdi IBM’de gerçekleştirdiği bu dönüşümü tüm şirketlerin yaşaması gerektiğini söylüyor. “Yeni dönemde değişime direnmek, başarısızlığın reçetesi olacak” diye konuşuyor.

O’nci yüzyılda iş dünyasında standartları belirleyen şirket liderleri vardı. General Motors’un CEO’su Alfıed Sloan, HP’nin kuruculan David Packard-Bill Hewlett ve GE’nin CEO’su Jack Welch bunlardan bazılarıydı. 21’inci yüzyılda ise iş dünyasında bu anlamda tek bir isim öne çıktı... O da IBM’in CEO’su Sam Palmisano oldu.

Palmisano, 2003’ten 2011 sonuna kadar IBM’in CEO’luğunu yürüttü. Görevde olduğu sürece dev bir dönüşüme imza attı. Palmisano’nun yarattığı bu yeni sistem sayesinde 2005’ten 2010’a kadar şirket harcamaları 4,8 milyar dolar düştü. Şirket, Çin ve Hindistan gibi pazarlarda teknoloji sektörünün 2 katı daha hızlı büyüdü. IBM’in hisse değeri yüzde 125 artarken, kâr marjı yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıktı.

Bu başarının mimarı Palmisano, 2012’de emekliye ayrıldı. Hemen sonra Center for the Global Enterprise adını taşıyan bir think thank oluşumunu hayata geçirdi. Geçtiğimiz yıl da “ReThink: A Path To The Future” (Yeniden Düşün: Geleceğe Bir Yol) adını taşıyan online bir kitap yazdı.

Kitap, hızlı bir şekilde globalleşen çok uluslu şirketlerin global olarak bütünleşen girişimler olması gerektiğini savunuyor. Yani bir açıdan Palmisano’nun IBM’de gerçekleştirdiği uygulamayı tüm dünyayla paylaşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz