Karar ve sorumluluk benim olunca rahatlıyorum

Jose Mourinho, Acun Ilıcalı’nın liderlik ve yönetim ile ilgili sorularını yanıtladı.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Karar ve sorumluluk benim olunca rahatlıyorum
O, şimdiden efsane teknik direktörler arasında yerini aldı. Takımlarına 19 kez kupa kazandırdı. 4 farklı ülkede şampiyonluk kazandıran tek teknik direktör oldu. Şu an Avrupa’nın en büyük kulüplerinden Real Madrid’in teknik direktörlüğünü sürdürüyor. 90 bin kişiyi karşısına alarak işine konsantre olduğunu söyleyen teknik adam, ‘“İnsanlar futbolu, sadece taktik zanneder ama arkasında çok büyük bir koordinasyon var” diyor. Lider olmanın çok fazla yolu olduğunu söyleyen Mourinho, kendi yolunu “Her zaman çevremdekileri dinlemek zorundayım ama karar benim kararımdır. Konulara ilişkin bilgime güvenirim. Her zaman duruma göre hareket ederim. Karar ve sorumluluk benim olunca çok rahatlıyorum” diye konuşuyor. Jose Mourinho, Portekizli kaleci Felix I Mourinho’nun oğlu. Futbol kariyerine oyunculukla başladı, ancak daha sonra teknik direktör olmaya karar verdi. Chelsea, Inter gibi büyük kulüplerde teknik direktörlük yapan Mourinho, 2010 Mayıs ayından beri de Real Madrid’in teknik direktörlüğünü yapıyor. Mourinho, defalarca Avrupa’nın ve dünyanın en iyi teknik direktörü seçildi. Ingiltere, Portekiz, İtalya ve Ispanya olmak üzere 4 farklı ülkede şampiyonluk kazandıran tek teknik direktör unvanının da sahibi. Sinpaş’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gelen efsane teknik direktör Jose Mourinho, Sürdürülebilir Başarı İçin Liderlik Konferansı’nın İstanbul ve Ankara oturumlarında Acun Ilıcalı’nın liderlik ve yönetim ile ilgili sorularını yanıtladı. İşte o sorular ve yanıtları...
Sizi davet ettiğimizde henüz şampiyon değildiniz ama İstanbul’a şampiyon  olarak geldiniz.Liderliğinizden bahsedelim...Öncelikle maç kaybettiğinizde moraliniz bozulur mu? Davranışlarınız değişir mi?   
Ailemle yaşadığım evdeysem bozulmaz. Her zaman aynı kişi olmaya çalışıyorum. Deneyimlerim beni dengeli bir adam olmaya yöneltti. Bu benim son zaferim değil, mutlaka yeni zaferler kazanacağımı biliyorum. Ama yenilgi aldığımda veya olaylar kötüye gittiğinde, bunun anlık bir şey olduğunu düşünüyorum. Benim veya ekibimim istediği bir şey değildi diyorum. Ama yarın kazanırsam da bu, istediğim ve dünde kalmadığım için olur. Bunu biliyorum.

Siz çok önemli bir takımın liderisiniz. Liderlik sizce öğrenilen bir şey mi? Yoksa insanlarda lider ışığı olur mu?

Benim deneyimlerim şunu söylüyor: Liderlik 0’dan 10’a kadar öğrenilen bir kavram değil. Ama lider doğduysanız, bunu yaşamdaki deneyimlerle geliştirebilirsiniz. Tabiiki profesyonel deneyimden bahsediyorum. Elbette hergün kendimizi, ne yaptığımızı, neler olduğu konularını analiz etmek durumundayız.
Y aşadığım deneyimler neticesinde ben şu anda daha iyi bir liderim. Deneyim, hayatın size verdiği bir hediyedir. Yani liderlik, aynı zamanda öğrenilebilen bir şey.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz