Kötü çalışanın kulağı çekilmeli

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, 2012 ve sonrası Türk bankacılığın geleceğini, dünyada bankacılığın geçirdiği değişimi anlatıyor

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kötü çalışanın kulağı çekilmeli


Capital: Bu yeni ekonomik düzende alınması gerektiğini düşündüğünüz yeni önlemler var mı?
- Şu an gündemimizde yok. Önlemler gerektikçe, koordinasyon halinde çalışarak alınır. Biz Merkez Bankası, SPK, Hazine ve TMSF ile çok koordineli çalışıyoruz. Finansal istikrar komitesinde bu konular gündeme geliyor, tartışılıyor. Bizim en önemli avantajımız, önlem alma kabiliyetimiz var. Gerekirse hızlı karar da alabiliyoruz.

Capital: Son dönemde tüketici kredilerine ağırlık veriliyor. Burada denetimi nasıl yapıyorsunuz?
- Kredi kartlarında takibe dönüşüm oranı düştü, yüzde 6'lardayız. Zamanında çok eleştirilen kredi kartı kanunu hayırlı oldu. Bu dünya krizinde kredi kartından çok büyük bir stres yaşayabilirdik, kanun bunu önledi. Kredi kartlarının artış hızı son 2 yıldır çok uslu. Bizim ve bankacılarımızın istediği bir enstrüman haline dönüştü. Ancak, talep tüketici kredilerine kaydı. Tüketici kredilerine hassasiyet göstermek lazım, doğru. Bankalar nasıl veriyor, tüketici nasıl kullanıyor, tüketicinin borçluluk oranı hangi düzeyde, bu borçluluğun GSMH'ya ve mevduata oranlarına bakmalıyız. Krediler için denetimler yapıyoruz, veriler sürekli kontrol ediyor. Niye bir bankada takibe dönüşüm oranı daha yüksek, hangi bankada veriler ne olmuş şeklinde bakıyoruz. Bir pazarlama hatası varsa o bankayı çağırır, "Neden böyle bankacılık yapıyorsun? Kendini toparla' deriz. Bizim en büyük özelliğimiz banka bazında önlem alabilmemiz. Denetimi yaparken iyi çalışan bankayla kötü çalışanı aynı kefeye koymamak lazım. Kötü çalışanın hangi alanda gerekiyorsa o alanda kulağını çekmek lazım.

Capital: Banka lisanslarında 2012'de yeni başvurular bekliyor musunuz?
- Banka lisanslarında 300 milyon dolar sermaye sınırı var. Bence bu iyi bir rakam. Madem Türk bankacılığı iyi bir konumda, gelecek potansiyeli var, bu alana girmenin bir pazara giriş değeri olmalı. Yatırımcının niyetinin ciddi olup olmadığını görmek istiyoruz. Başvuran kurumun itibarı, finansal gücü, bulunduğu ülkedeki bankacılık faaliyeti, o ülkenin otoritelerinin görüşlerini değerlendirip, bir de 300 milyon dolar sermayeleri var mı diye bakıp karar veriyoruz. BDDK'nin lisans vermediği gibi bir önyargı var. Ancak, yazılan pek çok başvuru yok zaten. Siemens ve Robabank'ın hiç başvurusu yok. Bank Audi için de ilk aşama lisansı verdik. Bundan sonra personel alır, bütçeleme ve projeksiyon yaparlar, 9 aylık bir süreleri vardır. Ardından bir inceleme daha yapılır. Yeterli görülürse ikinci aşama izne karar verilir. Ben 2012'de de yeni girmek isteyen bankalar olabilir diye düşünüyorum. Bizim kapımız her zaman açık. BDDK lisans vermiyor gibi bir yanlış algı var, biz hiçbir zaman 'lisans vermiyoruz' demedik. 2012'de yerli ya da yabancı talepler olabilir. Bankacılık alışkanlık yapıyor. Bazı kişiler, hep bankacılık yapmak istiyorlar. Bu işi ya iyi biliyor ya da bu işi bir prestij olarak görüyor. Ben bazen gelenlere "siz hiç damdan düşmediniz" herhalde diyorum, çünkü bankacılık zor bir iş. Dışarıdan görüldüğü gibi değil, 2011-2012'de bankacılıkta direksiyonu döndürmek gerçekten zor iş.

Capital: Dünyada normların değişmesinden bahsediliyor. Bankacılık nasıl bir değişimden geçecek?
- Mezopotamya'dan beri bankacılık çok basit iş aslında. Kompleks düşünmeyi gerektirecek bir konu değil.
Yeni dönemde dünyada para kullandırımı daha kurallı hale gelebilir. Çok dolandırmanın önünün kesildiği, dünya çapında türev ürünlerin izlenmesi için belli mekanizmaların getirildiği, hızlı dönen paranın kontrollü olduğu bir sistem gelebilir. Dünyada şunu göz ardı ediyorlar: Avrupa'nın bazı ülkelerinin bugün krizle standartlarını indirmeleri lazım. Acı çekmeleri lazım. Biz 2001 yılında çok acı çektik, şimdi onların da acı çekmesi lazım. 2001'de bankada çalışan sayısı 180 bindi, 120 bine indi. Şimdi yeniden 200 bine yaklaştı. Dünyadan, Avrupa'dan ilerde de bize gelecek bir yenilik olamaz ama bizden onlara yeni düzenleme gidebilir, bizden alacakları örnek kurallar olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz