"Kriz öncesini 2011'de yakalarız"

Tüpraş bu yıl da Türkiye’nin en büyük şirketi olma özelliğini koruyor.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Kriz öncesini 2011'de yakalarız"
Aslında finansal rakamlarına bakıldığında tablo pek parlak değil… Bu yıl da Türkiye’nin en büyük şirketi olma özelliğini koruyan Tüpraş, 2009’da ciroda yüzde 33,1 ve net kârda yüzde 24,2 erime yaşadı. Ama Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, gelişmiş ülkelerde kapanan büyük rafinerileri hatırlatarak, “2009 performansı için Tüpraş ekibi olarak işimizden gurur duymamak mümkün değil” diyor.  Gerçekten de Tüpraş, bu süreçte dünyada çok az sayıda artı kâr açıklayan rafinerilerden biri olması nedeniyle başarılı. Erkut “Açıkçası 2008 krizi başladığında biz yönetimsel olarak krize geç mi tepki verdik endişesini taşıdık. Ancak 2009’da çeyrek sonuçları açıklandıkça, uluslararası piyasayla rakamlarımızı karşılaştırdığımızda farkı anladık. 2009 yılının dördüncü çeyreğinde 15’e yakın rafineri şirketinden bir tek Tüpraş ve Polonya’daki 2 rafineri artıda kalmıştı” diye konuşuyor.  Tüpraş, kriz sürecinde hızlı ve doğru kararlar vermeyi de öğrendi. Erkut, hızlı karar almalarını sağlayan uygulamalarını şöyle anlatıyor: “Kriz öncesi ayda bir rafineri koordinasyon toplantısı yapılırdı; şimdi 5 kez daha geniş katılımla toplanıyoruz. Takım çalışması çok önemli. Merkez yönetimi olarak her akşam beyin fırtınası şeklinde toplantı yaparız. Ayrıca tüm gelir, gider, üretim, stok verilerini, enerji tüketimini eş zamanlı izleyebiliyoruz. Artık günlük bazda hareket edebilecek noktadayız.”  Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut ile kriz döneminde yönetimde olmanın zorluklarını, belirsizlik ortamında hızlı ve doğru karar alma metodlarını, şirketin sürdürülebilir büyüme için planlarını konuştuk:

Capital:
Bu tip belirsizlik ortamlarında yönetim olarak hızlı ve doğru karar almak adına neler yapıyorsunuz?     
-
Kriz döneminde çok şey öğrendik. Eskiden ayda bir defa rafinerilerin koordinasyon toplantısı yapılır, o ay ve sonrasındaki iki ayın programı üzerine çalışılırdı. Şu an bu toplantılara ilave ayda 5 kez daha geniş katılımla toplanıyoruz. Tabii eğer ihtiyaç duyarsak buna yeni toplantılar da ekleniyor. Piyasa şartlarına göre optimizasyonu sağlamak adına rafinerilerin çalışma şartlarını belirlemek zorundayız.  Örneğin 2009 sonu-2010 yılı başı Kırıkkale ve Batman rafinerilerini durdurduk. Tüpraş tarihinde bu ilk defa oldu. Tabii bu noktalardaki ürün satışımıza ara vermeden devam ettik. O dönem için İzmit Rafinerisi’nde kapasiteyi daha fazla kullanıp verimliliği artırmak, bu iki rafineride enerji tasarrufu sağlayıp o bölgelere ürün transfer etmek daha optimum görünüyordu ve bu nedenle iki ay boyunca üretim durdu. Dönüp baktığımızda tüm bu süreci doğru yönettiğimiz görülüyor.  Bu doğru kararların alınmasında gerçekten takım çalışması çok önemli. En alt çalışandan en üsttekine kadar düşünce ve iş yapış konularında değişiklik yaşadık. Yaptığımız toplantılarda rafineriler, bu ay ne program yapmış, ne gerçekleştirmiş, maddi olarak neler artı neler eksi, tüm bu noktalara bakıyoruz. Aslında burada, rafinerinin de yanında olmanın da lojistik ve stratejik avantajını kullanıyoruz.
Şu an tüm çalışanlar enerji verimliliği ve stok yönetimini eşzamanlı izliyor. Bilgi sistemleri bize inanılmaz bir gelişim ve hız sağladı. Tüm gelir, gider, üretim verilerini, enerji tüketimini eş zamanlı ve tüm kademelerde görebiliyoruz. Bu da hızlı karar almamızda artı etki sağlıyor. Artık günlük bazda hareket edebilecek noktadayız. O nedenle 2009 performansı için Tüpraş ekibi olarak işimizden gurur duyuyoruz. Hızlı ve etkin iletişim, olayları birlikte analiz etme, özveri ve takım çalışması ile hızlı ve doğru karar alıyoruz diye düşünüyorum.

Capital: 
Bu toplantılardan etkin kararlar çıkması için uyguladığınız bir yöntem var mı?
Bu rafineri koordinasyon toplantılarının yanında merkez yönetimi olarak biz de her akşam, genel müdür yardımcıları ve belli bir konu ile ilgili durum varsa o departmanın yöneticisi ile birlikte beyin fırtınası şeklinde toplantı yaparız. Rafineriler ve genel müdürlük olarak programı etkin takip ediyor muyuz, aksaklık var mı gibi konuların üzerinden hızlıca geçeriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz