Krizde büyüdük, hedef 3 milyar dolar

Yıldırım Holding Genel Müdürü Yüksel Yıldırım, yeni dönemde nereye yol aldıklarını anlattı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krizde büyüdük, hedef 3 milyar dolar


"FIRSATLAR YENİ GELİYOR"
BANKALAR KIRILGAN

Avrupa ve Amerika’da bugün 3 yıl öncesiden daha çok fırsat var. Birkaç yıl önce fırsat var gibi gözüküyordu ama fırsatlar daha gelmedi, yeni yeni geliyor. Çünkü bankalar bu şirketleri sırtlarında taşıdı. Artık bankalar kırılgan durumda. Bugün Fransız bankalarında çatırdama başladı, Alman bankalarında da öyle...
KÖTÜ VARLIKLAR
Özellikle denizcilikte portföyden çıkarılması gereken bir sürü kötü varlık var. 2013 ve 2014 çok büyük şirket satın almalarının ve birleşmelerinin olduğu bir dönem olacak. Bize göre Avrupa’da da Amerika’da da fırsat çok...
ÖZELLEŞTİRMEDE DURUM
Türkiye’de ise bugün özelleştirilecek pek bir şey kalmadı. Otoyollar ve piyango ile ilgilenmiyoruz. İlgi alanımızda enerji var ama dağıtımlarda geç kaldık. Fiyatlar yükseldi. Alıcılar da aşağı yukarı belli. Biz daha çok yurtdışında şirket avına çıktık. 2013 yılında en büyük hedefimiz hem araştırma hem üretim kısmında petrol ve gaz işine girmek.

ÖZELLEŞTİRMEDE DAHA İYİSİNİ DE YAPABİLİRDİK"
ÇOK SATIN ALMA YAPTIK

Özelleştirmeler büyümemizde önemli rol oynadı. 2003 yılında 200 milyon dolarlık bir ciromuz vardı. 2003-2006 arasında çok sayıda satın alma yaptık. 2004 yılında Gemlik Gübre’yi özelleştirmeden aldık. Yine özelleştirmeden Eti Krom’u aldık. Beykoz’daki Sümerbank ayakkabı kundura fabrikası bize ihalede kaldı.
DEĞERLİ GAYRİMENKUL
O da çok değerli bir gayrimenkul. Şu an Türkiye’nin en önemli film platolarından biri. Yüzlerce film orada çekiliyor. Şu an orada 9 ayrı set var. “Devrim Arabaları”ndan tutun “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, “Keşanlı Ali Destanı” ve “Umutsuz Ev Kadınları” gibi birçok dizi orada çekiliyor.
ÖNEMLİ BİR DEĞER YARATTIK
Aldığımız tüm şirketlerde önemli bir değer yarattık. Eti Krom biz aldığımızda 100 milyon dolar, Gemlik Gübre de 35-40 milyon dolar zarardaydı. Bugün Eti Krom 2 bin 500 kişi istihdam ediyor. Gemlik Gübre, Bursa’da vergi rekortmeni oldu. Belki daha iyisini de yapabilirdik ama fazla da tanınmadığımız için bankacılık sektörü özelleştirmede bizim projelerimizin bazılarını desteklemedi. Bunların birer başarı öyküsü olacağına inanmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz