Mobil ticaret çığ gibi büyüyor

Dünya genelinde 300 milyar dolar olan mobil ödeme tutarının, önümüzdeki 3 yıl içinde 700 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Sektörlerin önde gelen kurumsal şirketleri hızla mobile yatırım yapıyor. Bunun yanı sıra yeni gelişen start up’larda, mobil uygulama geliştiren şirketlerin sayısı artıyor. Yatırımcıların ilgisi de mobil girişimlere doğru kayıyor. Özellikle finans alanında mobil girişimlerin gelişmesine ihtiyaç olduğu söyleniyor. Türkiye’nin yeni teknolojilere adapte olma hızının yüksek olduğunu belirten BKM Genel Müdürü SONER CANKO, “Mobil ticaret için çok uygun bir pazara sahibiz” diyor.

8.07.2015 14:55:360
Paylaş Tweet Paylaş
Mobil ticaret çığ gibi büyüyor
Mobil devrim, sosyolojik bir değişime yol açtı. İnsanlar vaktinin çoğunu mobil cihazlarının başında geçirirken televizyon ve bilgisayara eskisi kadar zaman ayrılmıyor. Bu nedenle hem kurumsal şirketler hem girişimciler, mobil cihazlar için özel uygulamalar geliştirerek bu kanala entegre olmaya çalışıyor. Özellikle finans alanında mobil girişimler için fırsat büyük… Bugün dünya genelinde 300 milyar dolar olan mobil ödeme tutarının, önümüzdeki 3 yıl içinde 700 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’de Soner Canko, BKM Express işlemlerinin yüzde 30’unun mobil kanallar üzerinde gerçekleştiğini belirtirken bu oranın hızla artan bir ivme gösterdiğini ifade ediyor. 7 milyardan fazla nüfusa sahip olan dünyada 3 milyar 649 milyon insan mobil cihazlarını aktif olarak kullanıyor. Mobil cihaz satışlarının hızla yükseldiği ve mobil uygulamaların her geçen gün arttığı da hesaba katıldığında bu kullanım oranının çok fazla artacağını söylemek hiç de zor değil. Bu yüzden BKM CEO’su Soner Canko, “Mobile hükmeden geleceğe hükmedecek” diyor. Türkiye’nin genç nüfusunun mobile adapte olmayı hızlandıracağını ifade eden Soner Canko, mobil ticaretin gelişimini ve gelecekte nereye geleceğini anlattı:
MOBİL TİCARET ETKİSİ “Üç yıl önce sanal ticaret dediğimizde hepimizin aklına gelen şey bilgisayar ekranından ticaret yapmaktı. Geçen süreçte hayat o kadar hızlı mobilize oldu ki hepimiz bilgisayarı terk ettik ve mobil cihazlarla yaşamaya başladık. Mobil cihazlar sayesinde aynı anda birçok işi yapma kapasitemiz genişliyor. Önümüzdeki 2 yılda Türkiye’deki internet bağlantılarının en az yüzde 90’ı mobil cihazlardan olacak. Tüketicinin mobil olma arzusu hızla artıyor. İnsanlar PC’de cep telefonu kadar vakit geçirmiyor. Yüzde 90 telefona vakit ayırıyoruz. Artık çevremizde dijital ayak izleri bırakıyoruz. Bir alışveriş merkezindeyken eğer telefonunuz konum paylaşımına açıksa o AVM’deki bir mağazadaki indirim kampanyası size mesaj olarak geliyor. Bundan başka, örneğin insanlar bir akıllı telefon için mağazaları geziyor, satış danışmanından özelliklerini öğreniyor ve sonra gidip evden daha avantajlı sitelerden ucuza satın alıyor. Böyle bir dünyada yaşıyoruz. BKM NİYE YATIRIM YAPIYOR? BKM olarak mobil ticarete olan ilgimiz ve yatırımlarımız 2012’de başladı. 2012 yılında BKM Express’i kurarak e-ticareti hızlı, kolay ve güvenli yapmak üzere yatırımlara başladık. Geçen dönemde 1 milyona yakın müşterimiz, bine yakın üye iş yerimiz oldu. 3 yıl gibi kısa bir dönemde e-ticaret’in dramatik olarak mobile kaydığını gördük. Biz de bu değişime karşı duyarsız olamazdık. Bunun için BKM Express’i web’den mobile taşıdık. Önce iOS, sonra Android olmak üzere yazılımlarımızı devreye aldık. Sonra tüm telefon ve tabletlere uyumlu olmak için HTML5 formatında uygulamalarımızı geliştirdik. Biz yaptığımız iş nedeniyle e-ticaretin m-ticarete dönüşümünü çok yakından takip edebilme imkanına sahiptik. Market alışverişleri, perakende, uçak biletlerinde mobile dönüşü gördük. BKM Express, e-ticaretin kanaat önderliğini yapan kurum haline geldi. Bu sosyal değişimi her anlamda gördüğümüz için m-ticaretin de Türkiye’deki kanaat önderliğini yapmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz