Ödüllü girişimciler ilham kaynağı oluyor

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere’nin yarışmaya yönelik sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü girişimciler ilham kaynağı oluyor


Capital: 
Kadın girişimcilerin günümüzde en fazla zorlandığı konular neler?
- Garanti olarak bu konudaki araştırmalardan ve deneyimlerimizden hareketle girişimci ruhunun farkına varan ve iş hayatına atılan kadınların, en fazla eksiklik hissettikleri ve desteğe ihtiyaç duydukları alanların cesaret, bilgi ve finansman olduğunu görüyoruz.

Capital:  Başarılı olan kadın girişimcilerin ortak özellikleri neler size göre?
- Başarılı girişimcilerin en önemli ortak özelliklerinin cesaretine doğru yön verebilme, bilgi birikimini sürekli güncelleyip genişletme ve etkin finansman yönetimi yapabilme olduğuna düşünüyoruz.

Capital: 2007’den bu yana sizi en çok etkileyen birkaç kadın girişimci öyküsünden bahseder misiniz?
- Yarışma sayesinde her yıl, azim, emek ve başarı dolu öyküleriyle bizi etkileyen birbirinden değerli çok sayıda kadın girişimciyle tanışıyoruz. Son yıllardan örnek vermek gerekirse... 2011 yılındaki yarışmanın birincisi Zeynep Rüstemoğlu, kadın olarak alışılmadık bir sektörde varlık gösteren ve savunma sanayisinde yükselen bir girişimci. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Kadın Girişimcisi seçilen Nurcan Özdemir ise yalıtım malzemeleri satan küçük bir dükkanda çalışarak adım attığı iş hayatında, hızla yükselerek bugün alanında Türkiye’nin en büyükleri arasında olmaya aday bir şirketin yöneticisi...

Capital: Garanti Bankası’nın kadın girişimcilere yönelik yaptığı çalışmalardan bahseder misiniz?
- Garanti Bankası olarak özellikle Türkiye gibi gelişen ekonomiler için kadın iş gücünün, büyük önem taşıdığına ve bu potansiyel güçten mutlaka faydalanmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu inançla 2006’da kadın girişimcileri farklı bir segment olarak ele alan ilk özel banka olarak yola çıktık.

Girişimci kadınların karşısına çıkan finansal engelleri kaldırmak için çıkardığımız Kadın Girişimci Destek Paketi’yle işini büyütmek isteyen kadın girişimcilerin ticari amaçlı finansal kaynaklara daha kolay ulaşmasını sağlıyoruz. Altın Teminatlı Krediyle ise altın birikimlerini hem teminat olarak gösterme hem de banka hesabında değerlendirme fırsatı sunuyoruz, Kadın girişimcilerimize ayrıca, teminat sıkıntısı çeken KOBİ’ler için tasarladığımız İşimi Kuruyorum Destek Paketi’nden de faydalanma imkanı sunuyor, bu kapsamda özel kredi ve danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Yabancı fonlara aracılık etme konusundaki başarımızı da girişimci kadınlarımıza fayda sunmak üzere kullanıyor ve onlara özel finansman kaynakları sağlıyoruz. Çalışmalarımız kapsamında, Kasım 2012’de, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD), Türkiye’den sadece kadın girişimcilere finansman sunmak amacıyla sağlanan en yüksek krediyi aldık. EBRD’nin Türkiye’de kadın girişimcilere yönelik sunduğu tek fon olan, 60 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli bu krediyi, kadın girişimcilere yönelik yatırım ve işletme kredilerinin finansmanında kullanıyoruz. Desteğimizin finansmanla sınırlı kalmaması gerektiğine inanıyor, bilgi birikimlerini artıracak ve cesaret kazanmalarını sağlayacak farklı çalışmalar da hayata geçiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz