Ödüllü girişimciler ilham kaynağı oluyor

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere’nin yarışmaya yönelik sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüllü girişimciler ilham kaynağı oluyor
Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması, bu yıl 7’nci kez düzenlenecek. 2012’de 6 binden fazla başvurunun yapıldığı yarışmaya, bu yıl ilginin daha yüksek olması bekleniyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı NAFİZ KARADERE, kadın girişimcilerin başarısını paylaşacak özgüvenin geliştiğine dikkat çekiyor. Yarışmada dereceye girenlerin, diğer kadın girişimciler için ilham kaynağı olduğunu anlatan yönetici, “Bu yarışmada ortaya çıkan başarı hikayeleri, yolun başındaki kadın girişimcilere örnek oluyor” diye konuşuyor. Ekonomist dergisi, Garanti Bankası ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması”, 2007 yılından beri düzenleniyor. Bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilecek olan yarışmayla ülke ekonomisinin en önemli oyuncuları arasında yer alan kadın girişimcilerin cesaretlendirilmesi, başarılarının gündeme taşınması ve desteklenmesi amaçlanıyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, 2007’de yalnızca 113 olan başvuru sayısının, 2011’de 5 bin 600’e ulaştığını, 2012’de ise 6 bini aştığını söylüyor. Karadere, “Yarışmaya başvuran kadın girişimcilerin, her yıl çok daha bilinçli, farklı, başarılı ve bu başarısını paylaşacak özgüvene sahip olduğunu görüyoruz” diye konuşuyor. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere’nin yarışmaya yönelik sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital:
2007’den bugüne Kadın Girişimciler Yarışması’nı destekliyorsunuz. O yıldan bugüne kadın girişimci sayısında nasıl bir değişim oldu?
- 7 yıldır gelen tüm başvuruları titizlikle değerlendiriyor, projelerin geliştiğini, sektörlerin çeşitlendiğini, iş fikirlerinin farklılaştığını, hedeflerin büyüdüğünü yakından gözlemliyoruz. 2007’de yalnızca 113 olan başvuru sayısı, 2011’de 5 bin 600’e ulaştı. Geçen yıl ise 6 bini aştı, Yarışmaya başvuran kadın girişimcilerin, her yıl çok daha bilinçli, farklı, başarılı ve bu başarısını paylaşacak özgüvene sahip olduğunu görüyoruz. Başvurulardaki yükselen grafiğin Türkiye’deki kadın girişimciliğinin gelişimine dair sinyaller verdiğine inanıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz