"Şampiyon Tüpraş'ın zirve planı"

Yavuz Erkut, şirketin 2012 yılı performansını ve bugünkü durumunu Capital’e değerlendirdi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Şampiyon Tüpraş'ın zirve planı
Tüpraş Genel Müdürü YAVUZ ERKUT, akaryakıt sektöründe hala 2008 yılı öncesine dönülemediğini, iyileştirme stratejileriyle 2012’yi iyi kapattıklarını söylüyor. Ancak 2013’deki dalgalanmaların yine sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Bu ortamda Tüpraş’ın büyük yatırımlarla ve süreçleri mükemmelleştirme stratejisiyle yoluna devam ettiğinin altını çiziyor. “Sektörde her alanda operasyonel mükemmelliği yakalamış bir şirket yaratacağız” diye konuşuyor ve ekliyor: “Öncelikli hedefimiz Tüpraş’ın bölgesel ve küresel rekabet gücünü en üst düzeye çıkarmak.”2012, Tüpraş için kriz öncesinin yakalanacağı bir yıl olacaktı. Ancak küresel piyasalardaki çalkantılar nedeniyle bu hedef gerçekleşmedi. Akdeniz bölgesinin en iddialı rafinerisi, geçtiğimiz yıl rafinaj sektöründe en önemli kârlılık göstergeleri olan ham petrol ile ürün fiyat oranlarında 2008 değerlerine ulaşamadı. 2012’de şirketin yurtiçi satışları 2008’in yüzde 1,3 gerisinde kalırken, vergi öncesi kârı da 2011 yılının yüzde 11 altında gerçekleşti.

2013 de Tüpraş açısından yine konjonktürdeki gelişmelerden dolayı çok parlak bir yıl olarak başlamadı. Fiyat açısından bu yılın geçen yılın paralelinde olacağını tahmin ettiklerini belirten Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, “Ama ilk 6 aya baktığınız zaman pazar çok stabil değil. Dolayısıyla dünya 2012 benzeri bir yıl yaşamıyor. FED’in açıklamaları sonrasında tüm dünyada ekonomik türbülans başladı. Bu Türkiye’ye yansıdı. Yurtiçinde ve ihracat bazında piyasamız etkileniyor” diyor. Tüpraş, 2013’ün ilk çeyrek rakamları bakımından da 2012’nin gerisinde. Erkut, ilk çeyrek değerlendirmesini şöyle yapıyor: “İlk çeyrekte toplam kapasite kullanımını yüzde 6,8 azalışla yüzde 64,6 seviyesine düşürdük. İhracat dahil toplam satışlarımız geçen yıla göre yüzde 8,5 azaldı. Satış gelirleri 2012’nin yüzde 12,9, FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr) ise yüzde 27,2 altında oldu.”

İkinci yarıda piyasaların kendisini toplamasını bekleyen Erkut, hedeflerinin 2012 rakamlarını yakalamak olduğunu söylüyor. Bu ortamda Erkut’un odağında piyasaların yakından takibiyle 2,1 milyar dolarlık yatırımla hayata geçen Fuel Oil Projesi var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz