Sektörünü katlayanlar

Hızlı büyüyenleri öne çıkaran 5 fark

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörünü katlayanlar
Capital 500 listesine giren 10 şirketten biri son 5 yılda rekor büyüme gösterdi. Bu 50 şirket, kendi sektörünün en az 2 katı büyümeyi başardı ve rakiplerini adeta solladı. Ağaoğlu İnşaat, 25,3 katlık büyümeyle ilk sırada yer aldı. Onu Goldaş Kuyumculuk ve Hedef Allianz izledi. 18 sektörden 50 şirketin bu başarısı aslında ortak faktörlere bağlı. Büyüme motoru olan bu faktörlerin başında güçlü insan kaynağı, inovasyon ve kaliteli üretim geliyor. Tüm şirketler, ağız birliği etmişçesine bu başlıkların altını çiziyor. İşte sektörünü katlayanların 5 sırrı...

50 şirketin sektörünü nasıl katladığını görmek için görsele tıklayın.
Ağaoğlu, Goldaş, Hedef Allianz, Aksa Enerji ve Tofaş... Bu 5 şirket, tamamen farklı sektörlerde. Ama onları birleştiren önemli bir ortak payda var. O da sektörlerinin çok çok üzerinde olan büyüme performansları... Hepsi son 5 yılda sektörlerinin en az 5 katı büyümeyi başardılar. Bu alandaki rekoru ise Ağaoğlu İnşaat kırdı. Sektör son 5 yılda yüzde 26,3 büyürken, Ağaoğlu'nun cirosu yüzde 666,3 oranında arttı. Böylelikle şirket, kendi pazarının tam 25,3 kat üzerinde büyümüş oldu. Goldaş, son yıllardaki performansıyla kuyum sektörünü neredeyse 12'ye katladı. İlaçta öne çıkan isim ise Hedef Allianz oldu. Şirket, 5 yıl öncesine kıyasla ancak yüzde 15 büyüyebilen sektörde, cirosunu yüzde 157 artırarak pazarın 10 kat üzerinde performans gösterdi. Sadece bu şirketler de değil. Capital 500 listesine giren sanayi kuruluşlarının 2006-2010 verileri kıyaslandığında, aslında çok sayıda çarpıcı başarı öyküsünün yazıldığı görülüyor. Çünkü, son 5 yıllık dönemde Capital500'e giren şirketlerden tam 50 tanesi sektörlerinin en az 2 katı hızla büyümüş durumda. Peki bu hızlı büyümenin ardındaki nedenler ne? İlginç ama hangi sektörden olursa olsun şirketleri başarıya taşıyan unsurlar tamamen aynı. Görüşlerine başvurduğumuz şirket yöneticilerinin tümü, aynı noktaların altını çiziyor. Böylece "başarıyı garantileyen 5 faktör" ortaya çıkıyor. Bankacılıktan lojistiğe, inşaattan hazır giyime kadar 18 sektörü dahil ettiğimiz araştırma, çarpıcı performanslarıyla dikkat çeken 50 şirketin başarı sırlarını ortaya koyuyor.

1- GÜÇLÜ İNSAN KAYNAĞI
Sektörün önünde ilerleyen, bu sayede hem kendi cirosunu artıran hem pazarı büyüten şirketlerin ortak noktalarından ilki güçlü insan kaynağı. "En büyük değerimiz insan" diyen ve bunu uygulayabilen şirketler, ipi göğüslüyor. Kendi sektörünün 4 kat üzerinde büyüyen Bilim İlaç'ın genel müdürü Erhan Baş, çalışanlarını ilk sırada tuttuklarını söylüyor ve ekliyor: "İK'ya yapılan yatırımın, teknoloji ve sermaye yatırımlarından daha yüksek getirisi olduğuna inanıyorum. Çünkü, artık başarı; yetkin, becerikli, yaratıcı, şirketine bağlı ekiplerle oluşturabileceğimiz takım çalışmasına dayanıyor." Yüzde 425'lik büyümeyle sektörünü 4'e katlayan Ceva Lojistik de insan kaynağına odaklananlar arasında. Ceva Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Aslan Uzun, "Bizim için yatırımların en büyüğü çalışanımıza yaptığımız yatırımlardır. Kendimize 'Sektörün liderleri Ceva'da yetişir' diye çok iddialı bir hedef koyduk. Yeni büyümeler için yeniden insana ve tüm sistemlerimize yatırım yapıyoruz" diyor. Zurich Sigorta ise sektörün 2 kat üzerinde büyüyen tek sigorta şirketi. Onun sırrı da aynı. "İnsan, insan, insan! İlk sırada çalışma arkadaşlarım var" diyen Zurich Sigorta Genel Müdürü Lutz C. Bauer, şunları söylüyor: "Her koşulda mutlu olmaları ve Zurich ailesinin bir parçası olduklarını hissetmelerini istiyoruz. Sonra partnerlerimizle kurduğumuz güvene dayalı ilişkilerimiz önemli. Operasyonel kabiliyetimiz ve stratejimiz de diğer odak noktalarımız."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz