Sponsoru olan hızlı yükselir

Center for Talent Innovation (CTI)’ın CEO’su Sylvia Ann Hewlett, mentorluk ve sponsorluk arasındaki farkı, kariyer basamaklarını yükselirken sponsorların çalışanlara nasıl destek olabileceğini Capital’e anlattı.

12.05.2014 01:12:170
Paylaş Tweet Paylaş
Sponsoru olan hızlı yükselir
Son dönemde iş dünyasında “sponsorluk” kavramı, başka bir anlamı içine alarak yükseliyor... Şimdiye kadar yöneticilerin “mentorlardan” danışmanlık alma eğiliminde olduğunu biliyorduk. Son dönemde kişisel gelişim ve gelecek hedeflerine ulaşmada daha etkili olduğu düşünülen “sponsorluk” rüzgarı esiyor.

Bu konuda yazdığı kitapla adından söz ettiren “Center for Talent Innovation” CEO’su  Sylvia Ann Hwelett, “iş hayatında gerçek gücünü ortaya koymak isteyenlerin sponsora ihtiyacı var” diye konuşuyor ve ekliyor: “Mentor tavsiye verir, sponsor tavsiyeyi harekete geçirir.”

ponsor” kelimesi Türkçe’de daha çok “mali destekçi” anlamında kullanılıyor. Ancak İngilizcede özellikle insan kaynakları alanında “sponsor” çok daha derin bir anlam barındırıyor. Bu kavramı en iyi anlatan isimlerden biri de Sylvia Ann Hewlett...

Ekonomist ve aynı zamanda Center for Talent Innovation (CTI-Yetenek İnovasyonu Merkezi) CEO’su olan Hewlett, bugüne kadar iş dünyasına yön veren 12 kitap yazdı. Son kitabında ise İK’da sponsorluğu çarpıcı bir şekilde ele alıyor.

“Forget a Mentor, Find a Sponsor: The New Way to Fast-Track Your Career" (Mentor’u Unutun, Bir Sponsor Bulun: Kariyerinizi Hızlandırmanın Yeni Yolu) adını taşıyan kitapta Hewlett, sponsoru, bir çalışanın kariyer yolculuğundaki en büyük destekçisi olarak tanımlıyor.

Son yıllarda öne çıkan mentorluk kavramıyla sponsorluğu kıyasladığında ise lider olmak isteyenlerin mentordan çok sponsora ihtiyacı olduğunu dile getiriyor. “Mentorlar tavsiye verir, sponsorlar tavsiyeyi aksiyona geçirir” sözleriyle de aradaki farkın altını çizen Hewlett, sponsorların sunduğu avantajları saymakla bitiremiyor.

“Sponsorlar, liderlerin şirket içindeki görünürlüğünü artırır, hem yönetimde hem dışarıda liderliğiniz göz önünde olur. Liderleri kariyer fırsatlarıyla buluşturur, fırsatları fark etmesini sağlar ve bir problemle karşılaştıklarında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda aktif rol oynarlar” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz