"Sürdürülebilir turizm yoksulluğu azaltabilir"

“İyi planlanmış ve uygulanmış sürdürülebilir turizm stratejileri ve projeleri, yoksulluğu azaltabilir ve kapsayıcı sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilir”

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sürdürülebilir turizm yoksulluğu azaltabilir
“Gelecek Turizmde” projesinin, destekçilerinden biri de Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (United Nations Development Programme-UNDP). Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra, Türkiye’de halen küçük ve orta ölçekli toplum temelli turizm girişimlerinin desteklenmesi için mekanizmaların geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine ihtiyaç olduğunu söylüyor. “Gelecek Turizmde-Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu” girişiminin de işte bu nedenlerle başlatıldığına dikkat çekiyor. Malhotra, “İyi planlanmış ve uygulanmış sürdürülebilir turizm stratejileri ve projeleri, yoksulluğu azaltabilir ve kapsayıcı sürdürülebilir kalkınmayı sağlayabilir” diyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) yerel kalkınmanın gelişmesi için Türkiye’de sürdürdüğü çalışmalar neler
?
UNDP’nin esas önceliği, kapsayıcı büyüme yoluyla yoksulluğun azaltılması. Bu anlamda, dünya üzerinde 177 ülke ve bölgede birçok proje yürütüyoruz. Bu projelerle politika yapım sürecini bilgilendiren ve bu süreçlere ilham veren girişimcilik, sosyal kapsayıcılık, yeşil büyüme gibi pek çok konuda çeşitli bağlamlarda küresel bir deneyim oluşturuyoruz. Anadolu Efes ile olan ortaklığımızın yanı sıra milli parkların ve özel çevre koruma alanlarının korunması ve yönetimi gibi konularda çalışıyoruz. Bu projelerde de yerel halk için geçim kaynağı yaratmayı ve aynı zamanda çevrenin korunmasına yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

GEF Küçük Destek Programı (SGP) ile de biyoçeşitliliğin korunması ve iklim değişikliği konularındaki küçük ölçekli sivil toplum girişimlerini destekliyoruz. Buna ek olarak merkezi ve yerel yönetim aktörleriyle birlikte rekabet gücü oluşturan yerel ekonomik kalkınma girişimleri konusunda çalışıyoruz. Aynı zamanda Güneydoğu Anadolu’daki yerel girişimler vasıtasıyla kadınların sos-yo-ekonomik anlamda güçlendirilmelerinin sağlanması için çalışmalar yürütüyoruz.

Gelecek Turizmde projesine ortak olma fikri nasıl ortaya çıktı?
Sürdürülebilir turizm çalışmalarımız, Doğu Anadolu’da yaptığımız kırsal kalkınma konusundaki projelerle 2000’li yılların başlarına dayanıyor. Turizm açısından çok iyi olanaklar sunan, ancak bu anlamda hiç değerlendirilmemiş Çoruh Vadisi’ne odaklanmaya başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz