Takdir etmek başarıyı artırır

“Takdir etmek her liderin gerçekten kullanması gereken gizli bir silahtır.”

3 MART, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Takdir etmek başarıyı artırır
* Kariyerinizin hangi noktasında takdir edilmenin sonuç almaya yönelik davranışları güçlendirdiğinin farkına vardınız? Ve nasıl? 
 Kariyerimin kırılma noktası Pepsi Cola’da operasyonlardan sorumluyken gerçekleşti. St. Louis’de satışçılarla toplantıdaydım ve pazarlama üzerine sorular soruyordum. Bir anda herkes Bob adındaki çalışma arkadaşlarını övmeye ve standartları nasıl belirlediğinden bahsetmeye başladı. Masanın öte ucuna baktığımda Bob ağlıyordu. Gördüğüme inanamamıştım, tüm olan sadece Bob’un övülmesiydi. Bob’a “Neden ağlıyorsun” diye sordum ve o da “Tam 47 yıldır bu şirketteyim, iki hafta sonra emekli olacağım ve insanların benim hakkımda böyle hissettiklerini bilmiyordum” cevabını verdi. Cevabı bana çok tesir etti. Masamızda işini mükemmel yapan gerçek bir lider vardı ve hiçbir şekilde takdir edildiğini hissetmiyordu. O an kendime söz verdim, bundan sonra yönetme şansını elde edeceğim şirketlerde takdir edilmeyi bir numaralı önceliğim yapacaktım.
* Yum!’da beraber çalıştığınız kişilere ilgi gösterdiğinizden bahsediyorsunuz. Bunu nasıl yapıyorsunuz? Gerçek hayattan birkaç örnek verebilir misiniz?
 KFC’nin başına geçtiğimde insanlara oyuncak tavuklar verdim ve resimlerini çekerek ofisime astım. Pizza Hut’ta da aynısını oyuncak peynirle yaptım. Yum!’ın başına geçince de söylediği gibi davranan herkese oyuncak çeneler vermeye başladım. Ofisimin duvarları, hatta tavanı da takdir ettiğim insanların resimleriyle dolu. Dünyayı gezdikçe her yerdeki insanların takdir edilmeye aç olduğunu ve başkalarının başarılarını kutlamak kadar tatmin edici bir şey olmadığını fark ettim. Buna “lider olmanın ayrıcalığı” diyorum. Dünyaca ünlü takdir etme kültürümüz bize en iyi elemanlarla çalışma ve hissedarlarımızın bizden beklediği performansı gerçekleştirme şansını verdi. Bunun sonucunda artık diğer şirketler de takdir etmeyi bir çalışan sadakati artırma ve performansı iyileştirme aracı olarak kullanmayı öğrenmek amacıyla Yum!’u ziyaret ediyor.
* İnsanları takdir etmek bir sanat mı? Bir takdir etme şekli diğerinden iyidir diye bir şey var mı?
 Takdir etme yaratıcı, anlamlı ve özgün olmalı. Karmaşık olmak zorunda değil. İnsanları önemsediğinizi göstermenin en iyi yollarından biri onları dinlemek. Eğer onları dinlemeye zaman ayırmazsanız, sizin onları umursadığınıza da inanmazlar. Liderler iyi bir işi ve iyi bir fikri ne zaman ve nerede görürse görsün fark etmeli. Büyük liderler başkalarının fikirlerini kendilerininkinden bile fazla kutlar ve bunu samimi bir şekilde yapar. Olayı benim yaptığım gibi eğlenceli hale getirin ve başkalarını sürece katılmaları için cesaretlendirin. Eğer herkes için özel ve paylaşılan eğlenceli tecrübeler yaratırsanız, sadece takdir edilen kişi değil herkes bunun bir parçası olmak isteyecektir. Basitçe her fırsatta “Teşekkür ederim” deyin ve bunu günlük rutininizin bir parçası yapın.
* Çalışan sadakatinin azlığı ve takdir edilme yoksunluğu arasındaki ilişki nedir?
 Açık ya da gizli, doğru yönlendirildiğinde takdir edilme çalışanlarınız ve şirketiniz için fark yaratacaktır. Bu değişimi Yum!’da CEO olduğum zaman gerçekleştirdim ve çalışanların başarılarının fark edilmesi sadece çalışan sadakatini değil iş başarımızı da artırdı. Takdir görmemek çalışan moralini, üretkenliği ve sonunda da kârlılığı kötü etkiler. Benim CEO’luk zamanımda takdir edilmek çalışanların sadakatini ve dolayısıyla da müşteri memnuniyetini artıran ana etkenlerden biri oldu. Takdir edilmenin olumlu sonuçlar doğurduğuna, iş ve evdeki yaşam kalitesini artırdığına yürekten inanıyorum ve bunu gerçek hayatta da tecrübe ettim. Takdir edilme iş yaşamında çoğu zaman önemli bir etmen olarak görülmüyor ve ben “takdir edilme eksikliği” adını verdiğim bu durumu düzeltmeye kararlıyım. OGO (O Great One) bu eksikliği gidermek ve insanların iş ve özel hayatlarında fark edilmeye önem vermesini sağlamak için kurulmuş bir marka. OGO’nun misyonu samimi ve anlamlı takdir etmeler sağlamak ve inanıyorum ki takdir etmeye önem vermeye başlayan herkes, çalışan sadakati sağlamaktan ilişkilerini güçlendirmeye, inovasyondan yeni fikirlere birçok fayda sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.