Takdir etmek başarıyı artırır

“Takdir etmek her liderin gerçekten kullanması gereken gizli bir silahtır.”

3 MART, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
Takdir etmek başarıyı artırır
* Sizce CEO’ların ve diğer liderlerin yaptıkları en büyük hata nedir?
 Bence CEO’lar performansı takdir etme konusunda öncü olmalı. İnsanların ihtiyaçlarını ön plana alan bir ortam yaratmak her CEO’nun ilk önceliği olmalı. İş dünyasında bazen para kazanmaya fazla takılıyoruz. Bu elbette önemli ama birçok lider nasıl kâr edeceğini düşünmeden sonuca odaklanıyor. Soğuk ölçüm sistemleri belirlemek ve inovasyon konusunda ısrar etmektense liderler, şirketlerinin operasyonlarına çalışanlarının yetenekleri açısından bakmalı. Çalışanlara öncelik vermek ve dolayısıyla onların yeteneklerini geliştirmek gündemlerinin ilk maddesi olmalı. Müşterileri memnun etmenin ve dolayısıyla daha çok para kazanmanın tek yolu da budur ki daha çok para kazanmak hep iyidir. CEO’lar takdir edilmenin istisnasız her zaman insanları iyi hissettirdiğini ve onları daha başarılı olmak istemeleri yolunda motive ettiğini görecekler, bu da herkesin bu şekilde davranma isteyeceği bir kültür yaratacaktır. Ben bunu Yum!’da yaptıktan sonra diğer liderlerin de aynı şeyi kendi yollarıyla yapmaya başladığını gördüm. Bu da güçlü performansı içeren bir kültüre ve eğlenceli bir iş ortamına yol açtı.
* CEO’ların kitabınız O Great One’dan almasını istediğiniz özel bir mesaj var mı?
 Takımınızla ortak bir tecrübe yaratmanın önemine çok inanıyorum ve CEO’lar yeni kitabımı okuyup takımlarıyla paylaşabilir. Birçok şirket kitabımı “fark etmenin önemi”nin altını çizmek için bir eğitim aracı olarak kullanıyor. Bu kitap benim tecrübelerimin hikâyesi ve CEO’lara, liderlere kullanabilecekleri pratik fikirler öneriyor. Bu işten para kazanmak gibi bir isteğim yok, sadece dünyayı daha iyi bir yer yapmayı, “küresel takdir edilme yoksunluğunu” azaltmayı ve şirketlerde Bob’un hikayesi gibi hikayeler olmamasını sağlamayı umuyorum. Bu kitaptan kazandığım tüm parayı karım Wendy’nin de 7 yaşından beri mücadele ettiği şeker hastalığıyla savaşmaya bağışlayacağım. Olabilecek en iyi şirketi yaratmanın yolu insanları her şeyin önüne koymaktan geçiyor. İnsanları nasıl fark ve takdir edeceğiniz size kalmış. Ancak burada önemli olan bunu her gün anlamlı, kişisel ve özgün bir şekilde yapmak. İnsanları ve yaptıkları işi fark ve takdir etmek kurum kültürünüzün temelini oluşturacak hale gelince takımınızı mutlu edecek bir fark etme kültürü yaratabilirsiniz ve bu da şirketinizi başarıya götürür.

DAVID NOVAK’IN 10 PRENSİBİ

1 Siz insanları umursamazsanız insanlar da sizi umursamaz: İnsanlardan bir şey beklemeden önce onların güvenini kazanmalı, onlara olan saygınızı ve takdirinizi göstermelisiniz.
2 İnsanları önemsemenin en iyi yolu onları dinlemektir: Sadece söylediklerini duymayın, onları gerçekten dinleyin ve onlarla etkileşime geçin.
3 İyi bir fikir herhangi bir kaynaktan gelebilir: Herkesin iyi bir fikir üretme potansiyeli vardır. Kimsenin potansiyelini görmezden gelmemeye dikkat edin.
4 İyi bir fikri ve iyi bir işi gördüğünüz anda ve yerde takdir edin: Takdir anlık ve samimi olmalı.
5 Takdiri sonuç üretmek için bir hızlandırıcı olarak kullanın: Şirketinizde hangi davranışları daha çok görmek istediğinizi o davranışları yapanları takdir ederek gösterin. Özellikle de işinizin hedeflerini direkt etkileyenleri takdir etmeyi unutmayın.
6 Eğlenceli hale getirin: Takdir herkesin paylaştığı bir aktivite olmalı sadece takdir edilen kişiyi değil.
7 Kişisel hale getirin: Birini takdir etmeden önce bunu nasıl yapacağınız üzerine düşünürseniz ettiğiniz takdir daha anlamlı ve hatırlanır hale gelir.
8 Takdir edilme isteği evrenseldir: Kim ve nerede olursa olsun herkes takdir edilmek ister.
9 Takdir edebilmek bir ayrıcalıktır: İnsanları kendilerini iyi hissettirebilme şansına sahipsiniz.
10 Bulduğunuz her fırsatta insanlara “Teşekkür ederim” deyin: Bu iki küçük kelime çok güçlüdür ve kullanmanın bir masrafı yoktur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.