Tekfen'de az sektörlü yeni dönem

Erhan Öner’le yaşanan dönüşümü ve yeni dönem planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekfen'de az sektörlü yeni dönem


Capital: Şu anda Azerbaycan’da yaptığınız işler dışında inşaat grubunun devam eden projeleri hangileri?
- Türkmenistan’da boru hattı yapıyoruz. 7 ay sonra bu projeyi tamamlayacağız. Kazakistan’daki işlerimizin hemen hepsini toparladık. Büyük bir işimiz kalmadı. Yeni işler peşindeyiz. Son dönemde Katar’da çok işimiz var. Bugüne kadar Katar’da petrol ve gaz boru hatları yaptık. Ayrıca çok büyük miktarda otoyol projeleri yapıyoruz. Mevcut ve yeni projelerle bunların toplamı 2 milyar doları buluyor. Katar’daki üçüncü işimiz ise 200 milyon dolarlık petrokimya tesisinin inşaatı. Abudabi’de büyük bir boru hattı projemiz var. 250 milyon dolarlık bir proje. Gelecek yılın başında tamamlanacak. Fas’ta 300 milyon dolarlık rafineri inşaatımızı yeni tamamladık. Burada 2 büyük boru projemiz daha var. Yaptığımız proje sonrasında çamur halindeki fosfat kayası, boru hattından pompalanacak. Bu da 400 milyon dolarlık büyük bir proje.

Capital: Libya’da son durum nedir? Libya’ya tekrar ne zaman geri döneceksiniz?
- Libya’da iç savaş öncesinde devam eden yapay nehir projemiz vardı. Libya’nın karışmasıyla projeye 1 yıl ara verdik. Personelimizi çektik. Önümüzdeki günlerde bu projeye tekrar başlayacağız. Önümüzdeki dönemde Libya’da mutlaka yeni projeler olacak. Bizim ise Libya’da mevcut projemizle 1 yıldan fazla yapacak işimiz var. 600 milyon dolarlık projenin 200 milyon dolarlık kısmını tamamlayacağız.

Capital: İnşaatta yeni projeler, yatırımlar neler olacak?
- El değmemiş projelerimizin tutarı 2,3 milyar dolar. Önümüzdeki dönemde Suudi Arabistan’da başlayacağımız 100 milyon dolarlık rafineri projesi var. İşi aldık ancak henüz başlamadık. Bir de daha önce yaptığımız büyük bir gübre projesindeki tankları yapıyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde Irak’ta daha fazla işimiz olacak. Burada geçmişte çok iş yapmıştık ancak güvenlik riski nedeniyle çekilmiştik. Şimdi BP ile güney Irak’ta yeni bir projeye başladık. Basra’da büyük bir petrol platformu yapıyoruz.

Capital: Yurtdışında odaklanacağız pazarlar arasında hangileri öne çıkacak?
- Yurtdışı işlerimizin hacmi artıyor. 2011’de dünyanın en büyük müteahhitlerinin yer aldığı ENR listesinde 110’uncu sıradaydık. 2012’de 88’inci sıraya yükseldik. Gelecek yıllarda da odaklanacağımız coğrafya, projelerimizin bulunduğu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Hazar Bölgesi olacak.

Capital: Tekfen ’in Türkiye’de taahhüt alanında büyük projesi yoktu. Yeni dönemle birlikte bu değişecek mi?
- Evet, Türkiye’de çok eskiden aldığımız küçük otoyol işleri dışında 14 yıldır büyük işimiz yoktu. Bu durum geçen yıl Tüpraş’ın 501 milyon dolarlık fuel oil geri dönüşüm projesini almamızla değişti. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de bizim yaptığımız tipten büyük proje bir daha tane olacak. O da ortağımız Socar’ın Star rafinerisi. Star rafinerisi ihalesiyle yakından ilgileneceğiz. Ayrıca en önemli stratejik sektörümüz olan taahhüt de sadece inşaattan ibaret değil. Derince ve Ceyhan tesislerimizde taahhüt grubumuzun kullandığı malzemeleri yapıyoruz. Bizim bundan sonra en fazla büyüyeceğimiz alanlardan biri mühendislikteki çalışmalarımız olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz