Yeni yasayla hedef 100 bin

Tuncer Mutlucan ile yeni yasayla sektörün büyüme potansiyelini ve bu yeni dönemde şirketin planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasayla hedef 100 bin


Capital:
Operasyonel kiralama alanında hangi sektörlerde daha aktif olma planınız var?
- Bu alanı Türkiye’de sektörün gelişmesi açısından önemli görüyoruz. Operasyonel kiralamanın yapılacağı her alanla ilgileniyoruz. Hangi alanda operasyonel kiralamayı tek başına yaparız, hangi alanlarda üretici şirketlerle stratejik işbirlikleri yaparız bu konuyu inceliyoruz. Örneğin iş ve inşaat makinelerinde üretici bir firmayla mı çalışırız bunun kesin bir kararını henüz almadık. Ama hiçbir alanı göz ardı etmiyoruz. Yönetim kurulunda operasyonel leasing yapılabilecek tüm alanları değerlendiriyoruz.

Capital: Peki sizce Türkiye’de operasyonel kiralamada en yüksek potansiyeli olan alan hangisi?
- Türkiye’de bu üründe en oturmuş pazar filo kiralama alanında. Burada leasing şirketleri iştirakleriyle çalışıyor. Bu alanın ötesinde benim yurtdışındaki tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla medikal cihazlarda güçlü bir pazar olacak. İş ve inşaat makineleri de gibi önemli bir pazar oluşturacak diye düşünüyorum. BT, teknoloji kiralamanın bu iki sektör kadar büyük bir iş olacağını düşünmüyorum ama zamanla piyasada uygulamaya bakmamız lazım.

Capital: Yeni kuralların hakim olduğu bu yeni ortamda, 2013’te ne kadar büyümeyi planlıyorsunuz?
- Aklease’in yıllardır süren istikrarlı bir büyümesi var. 2005’ten bu yana da ciddi hızlı bir
büyümeye sahibiz. 2005-2012 yılları arası sektörümüz yüzde 16 büyürken, biz yıllık ortalama yüzde 34 büyüdük. 2012 yılının ilk 9 ay rakamlarına göre, net kira alacağında 2011 yıl sonunda yüzde 10 olan pazar payımızı yüzde 2 artırarak yüzde 12 pay aldık. Verimli bir yıl geçirdik. 2009 yılında 1 milyar TL olan net kira alacağımız bugün 2 milyar TL’yi aştı. Eylül ayı sonu sözleşme adedinde yüzde 73, brüt işlem hacminde yüzde 96 büyüme sağladık. Eylül 2011’de 361 adet olan sözleşme sayısı, bu yılın eylül ayında 624 adede çıktı. 892 milyon TL brüt işlem hacmine ulaştık. Bu yıl işlem yaptığımız 700 müşterimizin yarısı yeni müşterilerden oluşuyor. Yıl sonunda da 650 milyon doların üzerinde finansman rakamına ulaşacağız. 2013 yılında da sektörün üzerinde büyümek hedefindeyiz.

Capital: Hangi alanlarda daha iddialı olacaksınız?
- Bizim en önemli hedefimiz sağlıklı ve sürdürülebilir büyümek... Hava taşıtlarında sektörde kategori lideriyiz, farklı büyüklükte 40’a yakın hava taşıtını finanse ettik. Aynı şekilde yenilenebilir enerji projelerinde öncüyüz. Bu alanda 45 megavatlık rüzgar santraliyle ilk büyük finansmanı gerçekleştirdik. Ardından aynı projeye 15 megavatlık ilave bir yatırım daha yaptık. Burada yeni projelerle devam edeceğiz. Pasif tarafta da fonlama anlamında ciddi çalışmalarımız var. Fitch Ratings tarafından notumuz BBB’ye yükseltildi. Yurtdışındaki kuruluşlarla çalıştığımız için bu not artışı, ulaştığımız fon imkanlarını da artıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz