Yerli malına teşvik ne getirecek?

Altan Aras Fakılı merak edilenleri 10 soruda yanıtladı

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yerli malına teşvik ne getirecek?


5- Tablet PC konusunda yerli üreticiler, kamu ihalelerindeki talebi tek başlarına üretebilecek kapasitede mi?

- Casper'ın bilgisayar üretim kapasitesi yıllık 1 milyon adet. Üretim tesisimizi 4 yıl önce açtık. Çok hızlı bir şekilde kapasitemizi yıllık 5 milyon adede çıkarabiliriz. Yurtdışından gelen şirketlerin CEO'ları tesisimize hayran oluyor. Hatta bizim tesisin benzerini kurmaya çalışanlar bile oluyor. Casper ve diğer yerli üreticiler çok rahatlıkla bu işi yapabilir.

6- Yüzde 100 yerli üretilen bilgisayar var mı? Bu tarz düzenlemeler yerli üreticilerin "yüzde 100 yerli üretime" yönelmesini teşvik eder mi?
Dünyada yüzde 100 yerli üretilen bir bilgisayar yok. Hatta Çin'de ve Amerika'da bile yüzde 100 yerli malı bilgisayar bulunmuyor. Bilgisayarın en önemli parçası olan işlemci bile oluşuncaya kadar, birden fazla ülkede üretiliyor. Kabul etmek lazım, bazı parçaları üretmemiz çok zor. Bulunduğumuz bölgenin tamamına satacak bile olsak, adet yeterli olmayacaktır. Ama zaman içinde ve gelen büyük projelerle yerli yüzdesinin artırılması mümkün tabii ki.

7- Pazardaki rekabet bu durumdan nasıl etkilenir? Yerli oyuncular iç pazarda güçlenir mi?

- Dünyada yerli markaların güçlü olduğu birinci ülke Brezilya, ikinci ülke Türkiye'dir. Brezilya, bilgisayarda gümrük vergisi alıyor. Bundan dolayı bilgisayar üretimleri Brezilya'da oluyor. Yabancı markalar da yerli markalar da Brezilya'da üretiliyor. Bu da Brezilya markalarına, dolayısıyla Brezilya'ya güç katıyor. Geçen yıl Arjantin de Brezilya modelini önemsedi ve takip etmeye başladı. Onun yerli üreticileri de büyümeye başlayacak. Casper ve diğer başarılı Türk markalarının desteklenmesiyle bütün Avrupa, Ortadoğu ve Afrika pazarında ciddi pazar payları alınabilir. Yerli markaları destekleyecek biraz daha yasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

8- Kamu İhale Yasası'nda yerli üreticinin fiyat avantajı yüzde 15. Sizce bu oran yeterli mi?
- Bu oran yeterli ancak fiilen uygulamasına henüz şahit olamadık.

9- Fatih Projesi ihalesinin tam büyüklüğü nedir? Casper olarak bu ihaleye nasıl hazırlanıyorsunuz?
- Bu proje uzun vadede akıllı tahta ve tablet bilgisayar olarak yaklaşık 4 milyar dolarlık bir proje olarak ifade ediliyor. 5 yıllık bir dönemi kapsayacak. Bu rakamlar bizim yaptığımız tahmindir, henüz netleşmiş durumda değil. Casper bir teknoloji şirketi. Her yıl pazara 10'un üzerinde dizayn ve model hazırlar ve sunarız. Lansmandan bir yıl önce çalışmalara başlar ve ileri teknoloji ürünleri pazara sunarız. Bu projedeki ürün için de Casper AR-GE'si ciddi bir şekilde çalışıyor.

10- Aylık 8-9 milyar dolar düzeyinde bir dış ticaret açığımız var. Bu yasa değişikliği sizce açığın azalmasını nasıl etkiler? Beklenen etkiyi gösterir mi?
- Dış ticaretin en büyük kaynağı Türklerin yabancı marka hayranlığından kaynaklanıyor. Osmanlı döneminde sanayi ve ticaretin daha çok yabancıların elinde olması, Tanzimat Fermanı'ndan sonraki yabancı malı hayranlığı, sadece Türklerin değil, Ortadoğu'daki birçok milletin problemi oldu. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında Atatürk'ün gösterdiği önemi, ilerleyen yıllarda pek gösteremedik. Yaptığımız sanayileşmelerde ise Türk markalarını dünyaya yaymakta geri kaldık. Şu anki hükümetimizin ihalelerde yerli malını teşvik etmesi, yerli marka otomobilin yapılmasını istemesi, "Türk tabletini yapalım" demesi gibi desteklerle yerli sanayinin büyüyeceğine inanıyorum. Bu da daha güçlü ve dünya çapında Türk markalarının oluşmasını sağlayacaktır. O zaman cari açığa köklü çözümler bulacağımızı düşünüyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz