Yerli malına teşvik ne getirecek?

Altan Aras Fakılı merak edilenleri 10 soruda yanıtladı

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yerli malına teşvik ne getirecek?

Okullarda "kitap yerine tablet bilgisayar" devrini başlatacak olan Fatih Projesi, yerli üreticinin yüzünü güldürecek gibi görünüyor. Çünkü ihalede "yerli üretim" şartı var. 5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen Fatih Projesi, aslında bir ilk adım... Hükümetin, yerli üretimi destekleme hedefinin bir parçası. Bunun arkası gelir mi bilinmez ama yerli üreticiler, devamının gelmesi gerektiğini düşünüyor. 1 milyonluk kapasitesiyle önemli bir yerli oyuncu olan Casper Bilgisayar'ın yönetim kurulu başkanı ALTAN ARAS FAKILI, "Karardan son derece memnunuz" diyor ve ekliyor: "Yerli oyuncuların önü daha da açılmalı. Yerli markaları destekleyecek daha fazla yasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum." Altan Aras Fakılı ile yerli üretimin teşvik edilmesinin neler sağlayacağını, pazara ve rekabete nasıl yansıyacağını konuştuk. Merak edilenleri 10 soruda yanıtladı:

1- Kamu alımlarında yerli üretici lehine yapılan yeni düzenlemeler yerli üreticileri nasıl etkileyecek?
- Olumlu etkileyeceğini düşünüyorum. Yabancı markalara olan düşkünlüğümüz ve algımızın özellikle teknolojik ürünlerde değişmesinin gerektiğine inanıyorum. Teknolojinin yerli üretim olmasının avantajlarını görmemiz için savunma sanayisindeki başarılı gelişmelere bakmamız yeterli olacaktır. Bilişim sektöründe de yerli üretimin teşvik edilmesi ve bu durumu destekleyecek projeler yapılması, yerli üreticilerin yatırım ve istihdamını artıracak, bölgede güçlü, yerli ve fakat markalaşma başarısı açısından global ölçekte kabul gören şirketlerimizin oluşmasını sağlayacaktır.

2- Bu düzenlemeler yabancıların kamu ihalelerindeki ağırlığını azaltır mı?
- 28046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamuda Yerli Ürün Kullanılmasına Yönelik Başbakanlık Genelgesinin olumlu etkileri olacağını düşünüyoruz. Şu anki mevcut durumda, bazı devlet kurumlarının bazı yabancı markaları adresleyecek şekilde şartname yazmalarının önüne geçileceğine inanıyoruz. Bu da kamuya daha az bütçelerle, daha yüksek teknolojinin alınmasını sağlayacaktır.

3- Okullarda tablet PC dönemini başlatacak olan Fatih Projesi'ne katılmak isteyen yabancı üreticileri nasıl bir süreç bekliyor?

- Herkesin kabul etmesi gerekir ki Türkiye büyük bir potansiyel. Avrupa'nın ve Ortadoğu'nun yükselen yıldızı. Türkiye'de ve bu coğrafyada daha kalıcı iş yapmak isteyenlerin, Türkiye'de yatırım yapmaları kaçınılmaz. Casper olarak biz bu yatırımı 4 yıl önce yaptık, 1 milyon adetlik üretim tesisimizi kurduk. Yabancı üreticilerin Fatih Projesi'ni ürün satışı olarak görmemeleri gerekir.

4- Sizce diğer kamu ihalelerinde de bu tarz bir şart (yerli üretim şartı) söz konusu olur mu? Olmalı mı? Hangi alanlarda olabilir?
- Bence bunu tek bir ihaleyle kısıtlamak doğru olmaz. Alman vatandaşı veya Alman hükümeti, alacağı ürünlerde ilk önce Alman markasını almayı tercih eder. Bu da onları hep bir adım öne itmiştir. İki dünya savaşı geçirmesine rağmen sanayisini çok hızlı ilerletmiştir. Bir Türk olarak Alman vatandaşları gibi önce kendi ürünlerimize sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Çocukluğumuzda bizlere öğretmeye çalıştıkları "yerli malı, yurdun malı" söylemlerinin fiiliyata geçmesi gerekiyor. Tabii bunu önce devletin yapması memnuniyet verici. Arkasından da biz vatandaşların yapması gerekiyor. Bunu tüm sektörlerde ve ürünlerde yapmalıyız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz