Yükselen fırsatlar

Türk şirketleri açısından cazip olabilecek dünyadaki satılık 47 şirket fırsatını araştırdık.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselen fırsatlar


İFLASLAR ARTAR MI?
Satışa çıkan şirket sayısındaki artış beraberinde iflaslar artar mı sorusunu da getiriyor. Uzmanlar cephesinden
bu soruya verilen yanıt değişiklik gösteriyor. İflasların krizlerin kaçınılmaz sonucu olduğunu belirten Hakan Aygen, “Kriz uzun vadeye yayılmış bir görünüm sergilediği için küresel perspektifte birçok şirket, yatırımlarını erteleme, daha az borçlanma, maliyet tasarrufu, personel tenkisatı, mevcut borçları zamana yayma gibi tedbirler aldı. Bu nedenle çok özel bir olumsuzluk olmadıkça iflasların artması gibi bir olguyla karşılaşacağımızı zannetmiyorum” diyor. Kerim Kotan da iflaslarda bir artış beklemiyor. “Makroekonomik görünümde ciddi bir bozulma olmazsa iflaslarda artış olmaz. Ancak alıcı ve satıcı arasındaki fiyat farkı açılmaya devam ederse M&A hacminde azalış devam eder” diye konuşuyor. Hakan Akbaş ise Avrupa bankalarının bilançolarının hala zayıf olduğuna değiniyor. Diğer uzmanların aksine daha olumsuz bir tablodan söz ediyor ve görüşlerini şöyle açıklıyor: “Tüketim tarafında Batı piyasalarından gelişmekte olan ülkelerdeki zenginleşen orta direk segmentine yatırım yapmayan, pozisyon alamamış birçok şirket önülüzdeki dönemde zora girebilir ya da el değiştirebilir.”

HAKAN AKBAŞ / ALBRIGHT STONEBRIDGE GROUP TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI
"TÜRKİYE'DE SERMAYE ŞİRKET AVINA ÇIKTI"
NERELER ETKİLENDİ?

Global krizin en fazla Amerika ve Avrupa iş piyasalarını etkilediğini gördük. Avrupa'da borçluluk azaltma programları çerçevesinde, özellikle bankacılık ve sigorta başta olmak üzere finansal hizmetler sektörlerinde şirketlerin tümünden veya portföylerinden varlıklar satıldı.
“ÇOK MARKA SATIŞA ÇIKTI”
Amerika piyasalarında ise gıda, perakende gibi tüketim sektörlerinde özellikle iç piyasalara hitap eden çok fazla şirket ve markanın satışa çıktığını gördük. Bazen de şirketler, yurtiçi ve yurtdışı şirketleri olarak ikiye bölünmek suretiyle her iki şirketi de kısmi satışla ya da piyasaya açarak nakit ihtiyaçlarını gidermeye çalıştı. Bu trendin devam edeceğini öngörüyorum.
“EN KÖTÜSÜ BİTTİ”
Amerika, Çin, Rusya ve Fransa'da genel seçimler geride kaldı. Avrupa'da Euro krizinin de en kötüsünün bittiğini ve Amerika'nın şubat sonuna kadar mali uçurum sorununun mutlaka yine son dakikada halledileceğini düşünüyorum.
1 TRİLYON DOLARLIK NAKİT
Piyasalara güven tekrar geri dönüyor ve satın almalar için şirket değerleri, finansman gücü ve likidite gibi piyasalardaki temel göstergelerin yerinde olduğunu izliyoruz. Hem şirket bilançolarında hem sermaye fonlarında 1 trilyon dolarlık nakit birikmiş durumda. Bu paranın 2013'te doğru adreslere yatırılmasını bekliyoruz. Örneğin Türkiye'de 2013'te tam 5 milyar dolarlık sermaye, şirket avına çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz