Yüzyılın 20 projesi

Türkiye’nin geleceğine damga vuracak en büyük bütçeli 20 projeyi araştırdık...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yüzyılın 20 projesi

Proje kapsamında toplam 18 bin 212 metre uzunluğunda 30 viyadük, yaklaşık 5 bin 100 metre uzunluğunda 2 tünel, 209 köprü, 21 gişe alanı, 8 otoyol bakım işletme merkezi, 7 servis alanı ve 7 park alanı yer alıyor.

EGİTİMDE BİLİŞİM DEVRİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Fatih Projesi, 40 bin okuldaki 620 bin dersliği BT ekipmanlarıyla donatmayı hedefliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan “Fatih Projesi”yle ilk ve ortaöğretim kurumla-rındaki her öğretmen ve öğrenciye tablet bilgisayar verilecek. Sınıflara LCD panel etkileşimli tahta ve internet ağ altyapısı sağlanacak. Dersliklere kurulan BT donanımının etkin kullanımını sağlamak amacıyla öğretmenlere hizmet içi eğitimler verilecek. 2011’de başlayan projenin 5 yılda bitirilmesi öngörülüyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı açıklamalarda projenin 7-8 milyar dolara mal olacağını söyledi. Projeyi TÜBİTAK, Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı birlikte yürütüyor. Projenin ilk kazananı ise Vestel oldu. Vestel, etkileşimli dijital tahta ihalesinin 85 bin adetlik ilk fazını kazandı. İhaleyi kazanmaktan büyük gurur duyduklarını belirten Vestel CEO’su Ömer Yüngül, “Türkiye Fatih projesiyle eğitimde devrim yaratacak bir adım attı. Dünyaya model ve fikir ihraç edebilecek konuma geldik. Vestel akıllı tahta ile eğitimde fırsat eşitliğine büyük katkı sağlayacağız” diyor.

İKİ STRATEJİK YATIRIM
Türkiye 2011 yılını doğalgazda önemli hamlelerle kapattı. Şahdeniz 2 kapsamında Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Proje-si’nin (TANAP) ön mutabakatı 2011’de yapılmıştı. Geçtiğimiz haziranda ise Türkiye ile Azerbaycan arasında nihai anlaşma imzalandı. Proje 7 milyar dolar yatırımla hayata geçecek. Projenin ilk etabı 2018 yılında tamamlanacak. TANAP için oluşturulan konsorsiyumda SOCAR, BOTAŞ ve TPAO ilk ortaklar olarak yer alıyor, TANAP projesi kapsamında, Türkiye'nin BOTAŞ ve TPAO ile beraber hissesi yüzde 20 olacak. Projenin yüzde 80’lik hissesi SOCAR’a ait. TANAP, gazın Azerbaycan’dan çıkarak, Gürcistan’dan geçip Türkiye üzerinden satılmasını ve iletilmesini öngörüyor. Şah Deniz 2 Konsorsiyumu’nun 16 milyar metreküplük gazının, 6 milyar metreküplük kısmı Türkiye’ye satılacak, 10 milyar metreküplük kısmı da TANAP ile Avrupa’ya Bulgaristan veya Yunanistan sınırında teslim edilecek. İki ülke açısından çok büyük stratejik öneme sahip olan TANAP, Türkiye ve Avrupa için uygun fiyat ve tanımlanmış doğalgaz kapasitesiyle arz güvenliğini destekliyor. Bir diğer dev enerji projesi Petkim’in Star Rafinerisi ise 5 milyar dolara mal olacak. Star Rafinerisi, Türkiye’nin tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olacak. Sadece inşa aşamasında 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. SOCAR Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, “Yılın üçüncü çeyreğinde rafinerinin anahtar teslim ihalesini yapacağız. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından tesisin yapımına başlamayı ve 2015 yılı sonunda devreye almayı planlıyoruz” diyor. Yavuz, Star Rafinerisi projesini başlangıcından beri üretilecek ürünlerin tamamının bugün için ithal edilmesi nedeniyle “Türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi” olarak adlandırdıklarını ifade ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz