"3 kitap 3 bakış açısı"

Bir yönetici olarak ne kadar başarılısınız?

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
3 kitap 3 bakış açısı
DEĞER YOKSA BAŞARI DA YOK
Bir yönetici olarak ne kadar başarılısınız? Kârlarınız artıyor, şirketiniz büyüyor olabilir. Ama gerçekten başarılı olup olmadığınızı anlamak için hangi değerlere sahip olduğunuzu sorgulamanız gerekiyor. Harry M. Jansen Kraemer'in "Değer Bazlı Liderliğin 4 ilkesi” başlıklı kitabı, bu konuda zihin açan önerilerle dolu. Liderlere, "Kendinizi yönetemiyorsanız, başkalarını nasıl yönetebilirsiniz” diye soran Kraemer, kalıcı sonuçlar elde etmek için değerler gerektiğini hatırlatıyor. Lider olmak isteyenlere, "kendini sorgulama, denge, kendine güven ve hakiki alçakgönüllülük” olmak üzere dört temel değere dikkat etmelerini tavsiye ediyor.

HERKES BAŞARILI OLABİLİR
Ünlü yazar Eric Wahl, son kitabı "Unthink” de, okurları düşünmemeye davet ediyor. Wahl, yaratıcılığın sadece şairlere, ressamlara yazarlara ait bir alan olmadığını belirtiyor. "Yaratıcılık özel bir yerde bulunan ve özel bir kişiye ait olan bir şey değildir” diyen Wahl, yaratıcı dehasının dizginlerini bırakan herkesin yaratıcı olacağını savunuyor. Üstün bir yaratıcı performansa erişmek için geleneksel kalıpları kırmaya niyetlenmek gerektiğini belirtiyor.

GÜÇ VE SICAKLIK
Matt Kohut ve John Neffinger, "insanları Çekmek: Bizleri Etkileyici Kılan Gizli Özelliklerimiz” başlıklı son kitaplarında, karakter analizleri üzerinde duruyorlar. Yazarlar, Nobel ödülü sahibi ünlüler, parlamenterler ve iş dünyasının önemli yöneticileriyle görüşmeler yapmış ve pek çok bilimsel araştırmanın sonuçlarını bir araya getirmişler. Çıkan sonuca göre, insanlar birbirlerini İki temel kriter, "sıcaklık ve güç” bazında değerlendirdiriyor. Çevrenin saygısını ve sevgisini kazanmak isteyenlerin bu iki kriteri dengeli bir biçimde yönetebilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz