Bir annenin deneyimi: Oğlumu nasıl hazırladım?

“Yeni kuşağın işe odaklansas Holding Başkanı Şevket Sabancı’nın kızı olan Kamışlı, kendi oğlundan hareketle gençlere önerilerde de bulundu.mayı bilmesi gerekiyor. "

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bir annenin deneyimi: Oğlumu nasıl hazırladım?

Emine KAMIŞLI / Esas Holding

Toplantıda ikinci oturumda Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Kamışlı ve oğlu Kerem Kamışlı’nın panelini yönettim. Esas Holding Başkanı Şevket Sabancı’nın kızı olan Kamışlı, kendi oğlundan hareketle gençlere önerilerde de bulundu. Şu sözü dikkatimi çekti: “Ben oğluma hiçbir şeyi empoze etmiyorum. Sadece minimum düzeyde bazı şeyleri yapmasını istiyorum. Onun dışında her şeyi kendi seçecek.” Sözünü ettiği minimumlar ise iyi bir eğitim, yabancı dil, stajve aile dışında iş deneyimi.

Kamışlı’dan birkaç öneriyi daha paylaşmak isterim: “Yeni kuşağın işe odaklanmayı bilmesi gerekiyor. Biraz ondan, biraz bundan yapmaya kalkarsanız başarı oranınızı düşürürsünüz. Bazı insanlar bunu becerebiliyor ama onlardan dünyada çok az var. İşinizde derinleşmeyi bileceksiniz, donanımınız yerinde olursa istediğiniz işi yapabilirsiniz.

Kerem’in asgari minimumları yapması lazım. Öncelikle üniversite mezunu olmalı. Kendisini bir adım önde tutacak başka donanımlar elde etmeli. Körü körüne üniversite okumakla başarılı olunmaz. Okurken staj yapmalı ve neyi isteyip istemediğine tecrübe ederek karar vermeli. Bizim aileler olarak görevimiz size altın bilezik kazandırmak ama gerisini sizler aklınızla yaratacaksınız.”

Yenibirlider Derneği’nin kurucusu olan Kerem Kamışlı’yı iyi tanırım. Gerçekten harika bir genç... Bir yandan ABD’de okurken, diğer yandan tatillerinde bile sosyal işlerle uğraşıyor, kendini yarma hazırlıyor. Onun da birkaç önemli değerlendirmesini paylaşmak isterim: “Ben Esas Holding’de üçüncü nesilim. Ama işe başlamadan önce Avrupa, Amerika ya da Asya’da en az iki sene çalışmak istiyorum. Üniversiteden sonra elimi kolumu sağlayarak Esas Holding’e gelmek istemiyorum. Zaten beni almazlar diye düşünüyorum. Kendime böyle bir harita belirledim. Sonra aile işine gelebilirim ama illa öyle olacak diye bir kesinlik yok.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz