"En önemli önceliği çalışanlar"

Dünyada satılan her üç Daimler grubu araçtan biri, Daimler Financial Services aracılığıyla finanse ediliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
En önemli önceliği çalışanlar
TOLGA OKTAY / MBFH GENEL MÜDÜRÜ VE MURAHHAS AZASI
Daimler Financial Services AG, 23 yıllık bir şirket, 40'a yakın ülkede 180'den fazla noktada 7 bin çalışanıyla Daimler Grubu'na ait araçlar için kişiye ve markaya özel finansman, finansal kiralama, bayi finansmanı, filo yönetimi, bankacılık hizmetleri ve sigorta hizmetleri sağlıyor. Dünyada satılan her üç Daimler grubu araçtan biri, Daimler Financial Services aracılığıyla finanse ediliyor.

Şirketin Türkiye'deki kolu Mercedes-Benz Finansman Hizmetler (MBFH) ise 13 yıldır Türkiye pazarında, Türkiye'de satılan her iki Mercedes-Benz'den birini finanse eden şirket, hızlı bir büyüme temposuna sahip. Özellikle son 2,5 yılda portföyünü 3'e katlamış olması da bu durumun önemli bir göstergesi. Bu performansla 2013 birinci çeyrek sonuçlarına göre tüketici finansman şirketleri arasında otomotiv portföy büyüklüğünde birinci, tüm finansal kuruluşlar arasında ise üçüncü sıraya yerleştiklerini açıklayan MBFH Genel Müdürü ve Murahhas Azası Tolga Oktay, "Planlamalarımıza ek olarak pazar dinamikleri de
bu büyümeye ciddi katkıda bulundu. Önümüzdeki dönem için de büyümemizi aynı hızda sürdürmeyi hedefliyoruz, Tabii burada önemli olan büyümeyi hedeflerken eş zamanlı olarak insan kaynağı anlamında gelişmeyi de sağlayabilmek, Büyüme planlarımız sadece rakamları değil, aynı zamanda insan kaynağını da kapsayacak şekilde detaylandırılıyor” diyor.

Şirketi büyütmeye çalışırken Oktay'ın gündeminin önemli bir bölümünü çalışan bağlılığını artırmak oluşturuyor. Oktay, son 2 yıldır mesaisinin büyük kısmını bu konuya harcıyor, Bu şekilde hem iş tatmini yüksek, gelişime açık dinamik bir ekip oluşturmayı hem müşteri beklentilerinin üzerinde hizmet vererek başarı çizgisini daha yukarı taşımayı amaçlıyor. Çalışanlar için keyifli bir çalışma ortamı sunmaya da özel bir önem veriyor, Bu konuyla ilgili olarak neler yaptıklarını şöyle paylaşıyor:

”2014 sonunda yeni bir binaya taşınmayı planlıyoruz. Yeni binamızda da önceliğimiz çalışanlarımızın keyifli bir ortamda memnuniyetini destekleyecek bir iş ortamı yaratabilmek, Büyüyen bir şirket olarak potansiyel yeteneklerin ve yöneticilerin gelişimi için yürütülen çalışmalar da son hızla devam ediyor. Kendi içimizde devamlı iletişimimizi nasıl artıracağımız konusunda çabalarımız sürüyor.”

ÇALIŞANLARIN TERCİHİ
MBFH'nin insan kaynağına yönelik bu hassas yaklaşımı karşılığını da buluyor. Şirket son olarak Great Place to Work Enstitüsü'nün yaptığı araştırmada finansın en iyi işverenleri arasında ikinci sırada yer aldı. Bu araştırmada, en iyi seçilmelerini sağlayan etkenin ekip içinde tam bir aile ortamı temin etmek olduğunu belirten Oktay, "Yönetim kadrosunun ulaşılabilir olması, çeşitliliğe verilen önem ve çalışma saatlerinin esnek olması da etkili nedenler” diyor. Doğum günlerinde çalışanlarına önemli olduklarını hissettirmek, çalışanların aileleriyle birlikte katıldığı piknikler düzenlemek gibi küçük etkinliklerin de fark yarattığını ifade eden Oktay, "Bu tip uygulamaların çalışanın kendisini 'ailenin' bir parçası olarak görmesinde katkısı büyük. Çalışanların işlerini yaparken gösterdikleri özveri sonuçlara çok net olarak yansıyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz