Living Labs (Yaşam Laboratuvarı)

Living-Labs (LL) konsepti koordinasyon sağlıyor.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Living Labs (Yaşam Laboratuvarı)


DİSİPLİNLER ARASI UZMANLAR

Kentlilerin giderek artan sorunları ve beklentileri vardır. Bunlara cevap verecek teknolojilerin çoğu esasen hazırdır. Küreselleşme, değişen demografiler ve kentleşme çok şeyi etkilemektedir. Fertler, nasıl çalışacaklarına, seyahat edeceklerine, iletişim kuracaklarına ve sağlıklı yaşayacaklarına karar verme konusunda çok seçenekle karşı karşıyadır. MIT dahil çok sayıda kent LL'leri, yeni teknolojileri ve stratejileri tasarlamak, geliştirmek, uygulamak ve denemek için disiplinler arası uzmanları bir araya getirerek kişisel uygulamalardan kentleşmeye, sağlıktan enerji tasarrufuna kadar bütün alanlarda yer almaktadırlar. LL'ler var olan teknolojileri yaşamın merkezine oturtmak üzere düşünülmüş yepyeni bir konseptir.

LL'LERİN YARARLARI
- Tüketicilerin yaratıcılıklarını geliştirmeye ve kentlilerin daha yaratıcı isteklerde bulunmalarını teşvik eder.
- Kullanıcı deneylerinden yararlanarak teknolojinin değiştirilmesini ve geliştirilmesini sağlar.
- Fertlerin yeni bir teknolojiyi veya servisi kabullenip yaşamlarının bir parçası yapıp yapmayacaklarını anlamaya yardımcı olur.
- Hem hükümetlere ve belediyelere hem de fertlere, sürdürülebilir kent için alternatif inisiyatifleri ortak kararlaştırmayı sağlayarak toplum fertlerini, büyük BT üreticilerin sınırlı seçeneklerinden korur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz