Memorial'ın rekabet formülü

Memorial Sağlık Grubu, büyüyeceği şehirleri seçerken rekabet analizini de büyük bir hassasiyetle yapıyor.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Memorial'ın rekabet formülü
UĞUR GENÇ / MEMORIAL SAĞLIK GRUBU CEO'SU
Memorial Sağlık Grubu CEO'su Uğur Genç, iş dünyasının genç ve başarılı profesyonellerinden. ODTÜ'de mühendislik eğitimi alan ve 5 yıllık mühendislik deneyiminin ardından Arthur Anderson'da danışmanlık yapan Genç, son 5 yıldır Memorial Grubu'nun hızlı büyümesini yönetiyor. Geçtiğimiz yıl grup olarak yüzde 44 büyüdüklerini belirten Genç, bu yılki büyüme hedeflerinin de yüzde 30-32 aralığında olduğunu söylüyor. Şu anda 10 hastanesi olan Memorial Sağlık Grubu, ekim ayında Ankara'da açılacak yeni hastanesiyle bu sayıyı 11 'e çıkarıyor.

Grubun planı, her yıl 2-3 yeni hastane açarak ilerlemek. Büyüme hızından çok hizmet kalitesinin önemli olduğunu ifade eden Genç, "Bu bizim için ideal büyüme ritmi, Yılda 2-3 hastane açarak büyürsek kaliteden taviz vermeyiz, Bundan sonra İstanbul'da biraz daha büyüyeceğiz. Sonraki aşama İzmir ve Adana olacak,. Büyükşehirlerde daha fazla olmaya çalışacağız, Ancak her şehirde olmak gibi bir hedefimiz yok.”

Memorial Sağlık Grubu, büyüyeceği şehirleri seçerken rekabet analizini de büyük bir hassasiyetle yapıyor. Kalabalık nüfusuna rağmen, özel sağlık sektöründe rekabetin yoğun olmadığı Diyarbakır'da yaptıkları yatırımla bu anlamda gurur duyuyor. 20112012 yılları arasında 35 milyon dolarlık yatırımla Diyarbakır hastanelerini devreye aldıklarını hatırlatan Genç, "O dönemde bu, bölgeye yapılan en büyük yatırımdı, Bugün yüzde 70 doluluk oranıyla en başarılı hastanelerimizden biri oldu. Şimdi ikinci bir hastane daha devraldık, Onu yeniliyor, standartlarını düzenliyoruz, 15 Eylül'de lansmanını yapacağız, Böylelikle 3 yılda Diyarbakır'a 60 milyon dolarlık yatırım yapmış oluyoruz” diyor.

“HEDEF YÜZDE 30 BÜYÜME”
Geçtiğimiz yıl 444 milyon TL'lik bir ciro elde eden Memorial Sağlık Grubu, bu yıl yüzde 30'luk büyüme ile 580 milyon TL'ye ulaşmayı bekliyor, Önümüzdeki 5 yıl boyunca yüzde 30'lar civarında büyüyebileceklerini belirten Genç, "5 yıl sonra hedeflerimizde yurtdışı daha önemli hale gelecek, Yakın coğrafyalarda hastaneler açarak büyüyeceğiz” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz