Altında yükseliş trendi

Altın fiyatları, ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizinin gerilemesi ve yatırımcıların ABD ve Çin’den gelen ekonomik verilere odaklanmasıyla kritik teknik seviye olan 1.765 doların üzerine çıktı

16.04.2021 15:06:000
Paylaş Tweet Paylaş
Altında yükseliş trendi
Altın fiyatları, ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizinin gerilemesi ve yatırımcıların ABD ve Çin’den gelen ekonomik verilere odaklanmasıyla art arda ikinci haftayı da yükselişle kapatmaya doğru ilerliyor.ABD ve Çin’den gelen son verilere göre, her iki ülkede de tüketici harcamaları artarken ABD’de işletmelerin açılması, işe alımların artması ve yeni mali yardım çekleriyle Mart ayında perakende satışlar son 10 aydaki en hızlı yükselişini kaydetti.


Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu haftaki genişlemeci para politikasına dair açıklamaları da altını destekleyen faktörler arasında yer alırken, iyi gelen ekonomik veriler ve ABD hisse piyasalarında yaşanan rekor hafif bir baskı oluşturdu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, hafta içerisinde yüzde 1,70 seviyesine kadar yükseldikten sonra haftayı yüzde 1,57 seviyesinde kapatmaya doğru ilerlerken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise hafta başından bu yana yüzde 0,6 geriledi.

Ons altın, geçen haftayı yüzde 0,86 yükselişle kapattıktan sonra bu haftayı da yüzde 1’den fazla yükselişle kapatarak arta arda iki haftayı da kazançla geçmeye doğru ilerliyor. Yılın ilk üç ayını da kayıpla kapatan ons altın, Nisan ayının başından bu yana yüzde 3,4 yükseliş kaydetti.

Haftaya 1.744 dolar civarında başalyan ons altın, 1.720 dolar seviyesine kadar çekildikten sonra perşembe günü sert bir yükseliş kaydederek 1.777 dolar seviyesine ulaştı.

Hafta içi 460 TL’yi gören gram altın ise dolar/TL’deki düşüşü küresel altın fiyatlarındaki yükselişin dengelemesiyle hafta boyunca dar bir fiyat aralığında seyretti.

Dolar/TL hafta başından bu yana yüzde 1,73 düşüş kaydederken, küresel altın fiyatları yüzde 1,20 yükseldi. İki fiyat hareketinin arasında sıkışan gram altın, hafta için 451 TL seviyesine kadar geriledikten sonra 460 TL civarında haftayı kapatmaya doğru ilerliyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz