Al-Sat yapan kazanacak

Piyasalardaki beklentileri ve yatırım stratejilerini İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral ile konuştuk...

19.02.2016 11:04:370
Paylaş Tweet Paylaş
Al-Sat yapan kazanacak
Türkiye piyasaları açısından 2015, çok da iyi geçmedi. Gelişen ülkeleri destekleyen parasal genişleme sürecinde sona yaklaşılması, 1 Kasım seçimine kadar olan süreçte yaşanan siyasi belirsizlikler, jeopolitik riskler, Çin kaynaklı büyüme endişeleri derken halkaya Rusya krizi de eklendi. 1 Kasım seçimi sonrasında kısa vadede bir rahatlama ve ralli olmasına rağmen sonrasında ekonomi yönetimine yönelik belirsizlik ve Rus savaş uçağının sınır ihlali nedeniyle 24 Kasım tarihinde düşürülmesi, piyasalarda volatiliteyi tekrar artırdı. 16-17 Aralık ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısında faiz artırım sürecinin başlaması beklentisi de ayrıca yakından izleniyor. İşte böyle kritik bir döneme girerken piyasalardaki beklentileri ve yatırım stratejilerini İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral ile konuştuk:
* Aralık ayını hangi seviyelerden kapatırız? Noel Baba rallisi beklentisi rafa kalktı mı?
 Yıl sonu rallisi FED’in nasıl bir yol izleyeceğine bağlı. FED’den gelecek olası bir faiz artışı, bu ihtimali oldukça azaltıyor. Öte yandan yurtiçinde gelişmekte olan ülkeleri zorlayan bir küresel konjonktürde AK Parti hükümetinin yabancı yatırımcıları çekmek için piyasa dostu yapısal reformlara odaklanmasını bekliyoruz. Bu bağlamda gelecek yıl atılmaya başlanmasını beklediğimiz adımların öne çekilmesi durumunda piyasalarda olumlu bir hava hâkim olabilir.
* Yılın son ayında döviz ve faiz piyasalarında nasıl hareket olur?
 Yılın son ayında döviz ve faiz piyasalarındaki hareket FED, ECB, Rusya, siyaset gibi gelişmelere bağlı olacak. FED’in faiz artışına rağmen güvercin bir yaklaşıma işaret etmesi ve yurtiçinde ekonomi yönetiminden gelecek olumlu haberler, dolar/TL’yi 2,75’e, BİST100’ü ise 85.000 seviyelerine çekebilir. Öte yandan FED’den aksi yönde bir açıklama gelmesi veya diğer olası olumsuz gelişmeler, ilk etapta dolar/TL kurunu 2,94’lü seviyelere yükseltirken, BİST100’ü ise 78.00’li seviyelere geriletebilir. Faiz cephesinde ise iyimser senaryoda 10 yıllık gösterge tahvil faizinin yüzde 9,5’e kadar gerilemesi mümkün olabilir. 
* 2016, 2015’e göre nasıl bir yıl olur? Daha iyimser misiniz? 
 2016 geneline bakıldığında ABD’de faiz artışına bağlı olarak gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımlarında zayıflamanın süreceği kanısındayız. Bu nedenle Türkiye, diğer emsalleri gibi kurda ve faizde baskı altında kalabilir. Türkiye’nin diğer ülkelerden olumlu ayrışması ise yurtiçinde uygulanacak politikalara bağlı. Gelecek yılın sonunda dolar/TL’nin 3,30’lu seviyelere yaklaşacağını, 10 yıllık tahvil faizinin ise yüzde 10,5’e kadar yükseleceğini düşünüyoruz. Gelişmekte olan ülkeler kaynaklı olumsuz bir dışsal şok gelmemesi ve hükümetin reform programını uygulaması halinde BİST’in yıl içinde 95.000 seviyesine kadar yükselebileceğini düşünüyoruz. Sonuçta 2016 yılında da volatil bir süreç yaşanacaktır. Bu süreçte borsada trendleri takip edip al-sat yapan yatırımcılar daha kazançlı çıkar. 
* Piyasalar için sizce kritik gösterge nedir? En çok hangi göstergeyi takip ediyorsunuz? 
 FED’in faiz artıracağını zaten biliyoruz ve fiyatlanıyor. Gelişen piyasaların odaklanması gereken nokta risk primlerini doğrudan etkileyen ABD 10 yıllık faiz oranının hareket tarzı. Şu anda oran yüzde 2,25 seviyelerinde. FED’in kısa vadeli faiz artırımına ABD 10 yıllık faizi çok hızlı tepki verirse bu durum dünyayı olumsuz etkileyecektir. FED faiz artırımadımı daha küçük olursa, ABD 10 yıllıklarının etkilenme düzeyi sınırlı kalır. Bu da negatifliği azaltır. Beklenti FED’in küçük adım atması yönünde. 2013 Mayıs ayında FED faiz artıracağını söylemeden önce BİST100, 91.800 seviyelerinde zirve yapmışken ABD 10 yıllıkları yüzde 1’li seviyelerdeydi. Uluslararası rezerv gelişimimiz ve dış borç stoku verilerimizin de iyi takip edilmesi gerekiyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz