Aselsan hisselerine tedbir

Sert hareketlerin yaşandığı Aselsan hisseleri için 30 Kasım'a kadar açığa satış ve kredili işlem yasağı getirildi.

16.11.2017 11:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aselsan hisselerine tedbir

Borsa yönetimi, aşırı dalgalanma gösteren Aselsan için Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) sistemini devreye aldı.

VBST kapsamında; Borsa İstanbul'un en değerli şirketi olduktan bir gün sonra yüzde 15'e varan düşüş yaşayan Aselsan hisselerinde açığa satış ve kredili işlem yasağı konmuş oldu. Bu tedbir, 30 Kasım seans bitimine kadar geçerli olacak.

Borsa İstanbul Yönetimi, aşırı dalgalanma gösteren hisselerde VBTS uygulamasına gidiyor. 

VBTS'nin birinci tedbiri olan açığa satış ve kredili işlem yasağı ardından 15 gün süre sonunda volatilitenin devam etmesi durumunda, ikinci tedbir olan "Brüt Takas" tedbiri uygulanıyor ve bu sırada ilk tedbirin sınırlamaları da devam ediyor.

Tedbir kararının ardından Aselsan hisseleri borsada güne sert bir düşüşle başladı. Açılış itibariyle yüzde 5,53 oranında değer yitiren Aselsan'da ilk işlemler 37,9 liradan gerçekleşti. Satış baskısı devam eden Aselsan'da işlemler saat 10:01 itibariyle yüzde 15'i buldu ve hisseye 34.12'den devre kesici işleme girdi. 

Hafta başında 45.2 milyar TL ile Türkiye'nin en değerli şirketi unvanını alan şirket, son iki günde yaşadığı düşüşler sonrasında seviye itibariyle 34.1 milyar TL piyasa değerine geriledi. 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz