"Güçlü direnç var, 90.000 için erken"

Yatırım araçlarındaki beklentiler ve yatırım stratejilerini, toplam müşteri varlık büyüklüğü 2,4 milyar TL olan, sektörün en büyük aracı kurumlarından Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan ile konuştuk.

19 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Güçlü direnç var, 90.000 için erken
Borsa İstanbul, bölgesel ve siyasi risklere rağmen parasal genişleme haberleriyle 80.000’in üzerine çıktı. Ancak 90.000’i konuşmak için erken olduğunu söyleyen Yatırım Finansman Genel Müdürü  Şeniz Yarcan, ilk etapta 82.500-85.000 bandında hareket bekliyor ve hisse oranını da yüzde 30 olarak tavsiye ediyor. Yatırım Finansman, sekiz hisseyi de yatırımcıya tavsiye ediyor.

Piyasalar, yılın ilk 7 ayında iki farklı dönem yaşadı. Yılın ilk çeyreğinde gelişmiş ülke merkez bankalarının izlediği para politikalarına dair belirsizliklerin sürmesi ve gelişen ülkelere yönelik portföy akımlarındaki zayıflık nedeniyle borsada satıcılı bir seyir oldu.

Siyasi gelişmelerin de etkisiyle dolar kurunun 2,39 seviyelerine doğru olan hızlı yükselişi, TCMB’nin 29 Ocak tarihindeki sert faiz artırım hamlesiyle kontrol altına alınarak piyasaların yeniden dengelenmesini sağladı. Sonrasında ise gelişen ülke piyasalarına dönük risk iştahı artmaya başladı.

Yurtiçinde yapılan yerel seçim sonuçlarının ülkenin risk primini düşürmesinin de etkisiyle portföy girişleri hızlandı. Ayrıca bankacılık sektörüne ilişkin 2014 yılı kâr marjı daralma beklentileri, açıklanan olumlu ilk çeyrek finansal sonuçlarının ardından yukarı yönde revize edilerek Borsa İstanbul’daki yükselişi destekledi.

TCMB’nin önden yüklemeli olarak sert bir şekilde artırdığı politika faiz oranını yılın kalan döneminde ölçülü olarak indireceği beklentisi, piyasaların yılın başında yaşadığı türbülansı geride bırakarak normalleşme eğilimine girmesine yardımcı oldu.

Peki bundan sonra neler bekleniyor? Yatırım araçlarındaki beklentiler ve yatırım stratejilerini, toplam müşteri varlık büyüklüğü 2,4 milyar TL olan, sektörün en büyük aracı kurumlarından Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan ile konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz