İyileşme sürüyor düzeltme sınırlı olur

TEB Portföy Selim Yazıcı ile piyasaların ikinci çeyrek beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk...

1.06.2017 13:10:360
Paylaş Tweet Paylaş
İyileşme sürüyor düzeltme sınırlı olur
Talip Yılmaz
tyilmaz@ekonomist.com.tr

Türkiye’nin son 1 ve 3 yıllık ortalama iskontosu rakiplerine göre yüzde 28 iken şu anda yüzde 23 civarında. Bu verilere bakıldığında borsada yukarı hareketlerin sınırlı olduğunu söyleyen TEB Portföy Genel Müdürü SELİM YAZICI, “Yükselişlerin ardından artık hisse bazında hareketler ön plana çıkıyor. Enerji, petrokimya, demir çelik ve otomotiv sektörlerinde fırsatlar var” diyor. Dünyadaki iyimserlik rüzgarının Borsa İstanbul’u da etkilediğini belirtiyor ve ekliyor: “Referandumdan sonra kısa soluklu bir rahatlama rallisi de yaşayabiliriz. Dünya ekonomilerindeki iyileşme rüzgarını arkasına alan borsalarda düzeltmeler de sınırlı olabilir.”

Piyasalar, Başkan Trump’ın politikalarıyla birlikte ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2016 yılına göre daha şahin politikalar izleyeceği beklentisini fiyatlamaya başladı. Bu gelişmeler, Amerikan 10 yıllık bono faizlerinin son yıllardaki en yüksek seviyeleri olan yüzde 2,5 ve üstüne çıkmasına neden oldu. Global piyasalardaki bu seyir, diğer ülkelerin de faiz oranları için negatif olurken hisse senetleri için ise genellikle daha pozitif bir yatırım ortamı oluşturdu. Türkiye özelinde ise diğer gelişmekte olan ülkelere göre daha çok değer kaybeden TL ve bunun faiz piyasalarına yansımasını izledik. Merkez Bankası’nın (TCMB) politika araçlarını daha proaktif kullanarak fonlama maliyetini yukarı çekmesiyle yılın başında dolar karşısında 3,94 ile en düşük seviyesini gören TL, dövize karşı değerlenmeye başladı ve oynaklığı ciddi oranda düştü. TCMB’nin para politikası belirlemedeki temel göstergesi olan enflasyonun ilk çeyrekte çift haneye çıkması ve kurdaki sıçrama uygulanmakta olan sıkı para politikasına temel oluşturdu. İlk çeyrekte TCMB’nin kredibilite açısından çok başarılı bir sınav vererek piyasalardaki istikrara önemli bir katkıda bulunduğunu söyleyen TEB Portföy Selim Yazıcı ile piyasaların ikinci çeyrek beklentilerini ve yatırım stratejilerini konuştuk:
* Yılın ilk yarısında piyasaların önündeki kritik takvim nasıl? Hangi konular yatırımcının gündeminde olacak?
 2017 yılının ilk yarısı politika ve ekonomi açısından yoğun bir gündeme sahip. Türkiye açısından da şu an en önemli gündem maddesi 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandum. Referandum dışında bazı Avrupa ülkeleriyle yükselen tansiyon ve Suriye’de yaşanan politik gelişmeler, yatırımcının gündeminde olacak. Öte yandan dünya piyasalarında hala devam eden gelişmekte olan piyasa iştahına TCMB’nin attığı doğru adımları da eklersek ilk yarıyı yerel piyasa açısından genel olarak pozitif gördüğümüzü belirtmek isterim. Son toplantısından sonra TCMB, günlük ortalama fonlama maliyetini biraz daha yukarı çekeceğinin sinyalini verdi. Yine Kredi Garanti Fonu’nun hacimler üzerinde görmeye başladığımız olumlu etkisiyle ilk çeyrek banka kârlarını iyi bekliyoruz. Uzun vadeli faizlerde ve kurdaki bir miktar gerileme de enflasyon ve işsizlik gibi bazı verilerdeki bozulmayı dengeleyecektir.
* FED politikalarında neler bekliyorsunuz?
 ABD’de Başkan Trump’ın seçim vaatlerinde yer alan reformlarını gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği önemli olacak. Sağlık sigortası Obamacare’in iptali, olası korumacı gümrük vergileri ve kurumlar vergisi indirimi gibi konular, Amerika’yı meşgul eden gündem maddelerini oluşturuyor. Politik gündemin dışında, FED’in 2017’nin ilk yarısında iki para politikası toplantısı daha kaldı. 15 Mart’taki toplantıda beklentilere uygun olarak 25 baz puanlık bir faiz artışı kararı alındı. Güçlü devam edebilecek olan Amerikan ekonomik verisi sonrasında ilk yarıda kalan iki toplantıdan çıkabilecek şahince bir söylem veya bir karar, piyasa beklentisi olan 2017’de iki ve 2018’de üç kez kademeli faiz artırım beklentisini yukarı yönlü revize edebilir. Bizim beklentimiz, sürprizlerin daha çok 2018’e kalmış olabileceği yönünde. Yani FED, 2017 yılında kademeli bir şekilde iki kez daha faiz artırımı yapabilir. Trump yönetiminin şimdilik yıl sonuna kalmış gibi görünen vergi, gümrükler gibi önemli kararlarına takiben FED 2018 yılına ilişkin daha net sinyaller verecektir.
* Avrupa tarafında ne bekliyorsunuz?
 Avrupa ülkelerindeki seçimler, Euro Bölgesi’nde oluşan ayrılıkçı havanın artmasına ve Euro’da diğer para birimlerine göre aşağı yönlü bir baskıya neden olabilir. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal politikalarını da yakından takip etmek gerekecek. ECB’nin geçen ay gerçekleştirdiği toplantıda, başkan Draghi’nin yaptığı açıklamalardan sonra Avrupa’da seçimler bitene kadar para politikasında ciddi bir değişim olmayacağını öngörüyoruz.
* Dolar bazında BİST-100, rakip borsalara göre ne kadar iskontolu? Bu iskonto farkı yılın ilk yarısında kapanır mı?
 Türkiye’nin son 1 ve 3 yıllık ortalama iskontosu yüzde 28 iken şu anda yüzde 23 civarında. Haliyle geçmişe nazaran bir ucuzluktan bahsetmek mümkün değil. Öte yandan mutlak anlamda bu büyüklükte bir iskontoyu da hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Nihayetinde karşılaştırma yaptığımız ülkelerin de her birinin kendilerine özel kırılganlıkları mevcut. Dolar bazında yılbaşından bu yana Hindistan’ın ardından en iyi getiren hisse senedi piyasası olduğumuz için ilk yarıda bu iskontonun daha da kapanmasını beklemek fazla iyimserlik olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz