"Paranın 2013 yönü"

2013 nasıl bir yıl olacak? Bu soruyu 4 aracı kurum genel müdürüne sorduk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Paranın 2013 yönü
2012 özellikle hisse ve faiz yatırımcısı açısından bir ralli yılıydı. İMKB’de dolar bazında yüzde 60’a varan getiriler söz konusu oldu. Gösterge faiz yüzde 12’lerden yüzde 6’nın altına geldi. Altın ve döviz ise getiri açısından enflasyon dikkate alındığında yerinde saydı. Peki 2013 nasıl bir yıl olacak? Bu soruyu 4 aracı kurum genel müdürüne sorduk. Yine bu uzmanlardan, 2013 yatırım stratejisinin ipuçlarını aldık. Dört genel müdürün söylediklerini şöyle özetlemek mümkün: “Düşük faiz ortamı devam ettiği sürece ve ikinci bir not artırımı beklentisi varken, 2013’te hisse senedi tercih açısından önde olacak. Ancak getirilerin 2013 kadar yüksek olmasını beklemeyin.”

ALİ RIZA İNCEKARA / BGC PARTNERS GENEL MÜDÜRÜ
“DÜŞÜK FAİZ ORAKLARI HİSSEYİ ÖNE ÇIKARACAK”BANKALAR ÖNDERLİĞİNDE YÖN YUKARI

Geçen yıla damgasını vuran gelişme, Fitch’in not artırımı oldu. 2012’de İMKB hızla yeni zirvelere yükselerek rekorlar kırdı. MSCI Türkiye Endeksi’nin yılbaşından beri getirisi, dolar bazında yüzde 58 seviyelerine ulaştı, yabancı yatırımcıların borsada 2,5 milyar dolarlık net hisse senedi alışı oldu. Hisse senetleri piyasasının 2013 yılında genel anlamda pozitif bir seyir izlemesini bekliyorum. Faiz seviyeleri tarihsel olarak bu kadar düşük seviyelerde seyrederken, ekonomik büyümeden en olumlu etkilenecek finansal varlık grubu, hisse senedi olacak. Hisse senedi piyasalarının yılın ilk yarısında düşen faizlerden olumlu etkilenen bankacılık sektörünün liderliğinde yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. İkinci yarı ve yıl sonu seyri, hisse senetleri açısından hızlanan büyüme konusunda Merkez Bankası’nın alacağı olası önlemler göz önüne alındığında, ilk yarıya göre biraz daha sıkıntılı geçebilir.

FAİZDE DÜŞÜK SEYİR
Global likidite ve Türkiye’nin artan ve yatırım yapılabilir seviyeye çıkan kredi notu ışığında hızla düşmüş TL faiz oranlarının seviyelerini genel anlamda korumasını bekliyoruz. Oranların yıl içinde yüzde 6-6,5 arası bir bantta seyredeceğini, yıl sonunda ise tekrar yüzde 6’nın altına ineceğini düşünüyoruz.

DÖVİZDE SEPET 2,08 OLUR
Global likiditenin devam ettiği, Avrupa Birliği ile ilgili risklerin nispeten göz ardı edildiği ve aynı zamanda Türkiye’nin popülaritesinin de yükseldiği bir dönemde, TL açısından da olumlu bir yıl olmasını bekleriz. Ancak düşen faiz oranları TL üzerinde risk algılamasının terse döndüğü durumlarda ve özellikle yılın ikinci yarısında baskıyı artıracaktır. 2013 yıl sonu için eşit ağırlıklı dolar +Euro sepet bazında 2,08, dolar/TL için ise1,85 seviyelerinde bir beklentimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz